Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Kosova kërkon maksimumin kundër Irlandës së Veriut dhe Qipros

Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse ka shprehur shqetësimet e tij për lëndimin e tre futbollistëve në prag të grumbullimit për dy ndeshjet e shtatorit kundër Irlandës së Veriut dhe Qipros.

Në konferencën për media, trajneri francez theksoi se lëndimi i dy mbrojtësve Mërgim Vojova e Leart Paqarada si dhe sulmuesi Shkëlqim Vladi është dëshpërues, sidomos duke pasur parasysh faktin që në repartin defanzivë është më e vështirë për të gjetur zëvendësimet adekuate, për shkak të mungesës së përvojës së lojtarëve të tillë në arenën ndëkombëtare.

“Lista fillestare ka qenë në 26 lojtarë, pastaj është reduktuar në 23 lojtarë shkaku i lëndimeve. Do të shikojmë cila është mënyra më e mirë për t’i zëvendësuar këta lojtarë. Kjo është arsyeja pse nuk jap emra konkret, sepse në disa pozita kemi lojtarë më pak se në disa pozita tjera. Për dallim me pjesën ofanzive ku në rast lëndimesh është më lehtë të bëhen zëvendësime, në defanzivë është pak më vështirë, sidomos në krahun e majtë, siç është rasti i mungesës së Leart Paqaradës, sepse kemi më pak lojtarë që kanë përvojë ndërkombëtare që luajnë në këto pozita. Kur mungon përvoja është pak më problematike zëvendësimi”, ka theksuar Giresse.

Sa i përket ndeshjeve kundër Irlandës së Veriut dhe Qipros, Giresse ka thënë se mënyra e paraqitjes së Kosovës do të varet nga rivalët, por ka thënë se do të jetë i detyruar të bëjë ndryshime për shkak të mungesave.

“Ne do të rreshtohemi në mënyrën më të mirë të mundshme. Por, pa dyshim që do të ketë ndryshime nga ndeshjet e kaluara sepse kemi mungesa në ekip”, është shprehur Giresse.

Ai e ka vlerësuar shumë pozitive faktin që Ballkani luan në fazën e grupeve të Ligës së Konference, teksa ka thënë se sukseset e ekipeve kosovare në garat evropiane në vitet e fundit nga Ballkani, Drita e Llapi kanë bërë që në këtë grumbullim të kemi tre lojtarë nga Superliga në ekipin kombëtar.

Giresse ka thënë se pikërisht nga futbolli kosovar kanë dalë lojtarë si Muriqi, Rashica e Zhegrova.

Paraprakisht, Kombëtarja ka mbajtur seancën e radhës stërvitore në Kampin Nacional në Hajvali, ku njëri grup i lojtarëve ka punuar me intensitet, teksa disa prej lojtarëve që kanë arritur gjatë ditës së djeshme në grumbullim kanë stërvitur të diferencuar, me vrapime të lehta dhe lojë me top pa ngarkesë”.

Latest Posts

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...