Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Lufta në Ukrainë: Zonat e pushtuara kërkojnë referendum për t’u bashkuar me Rusinë

Pothuajse shtatë muaj pas pushtimit rus të Ukrainës, katër zona nën kontrollin e Moskës kanë njoftuar planet për të ashtuquajturat referendume urgjente për bashkimin me Rusinë.

Pushtimi i Rusisë ka ngecur muajt e fundit dhe Ukraina ka rimarrë pjesë të territorit në verilindje.

Tani zyrtarët e mbështetur nga Rusia në lindje dhe jug thonë se duan vota për bashkimin me Rusinë, duke filluar nga kjo javë.

Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014, pas një votimi të dënuar gjerësisht si një mashtrim, shkruan BBC.

Komuniteti ndërkombëtar nuk e ka njohur kurrë aneksimin, por ka qenë prej kohësh e qartë se Rusia synon të vulosë kontrollin e saj të rajoneve të tjera të pushtuara në të njëjtën mënyrë.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se “referendumet” e rreme nuk do të ndryshojnë asgjë.

Megjithatë, aneksimi i më shumë territorit ukrainas do t’i mundësonte Kremlinit të pretendonte se vetë Rusia po sulmohej nga armët e NATO-s.

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, tha herët të martën se mbajtja e votave në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk – të njohura edhe si Donbas – do të korrigjonte “drejtësinë historike” dhe do të ishte e pakthyeshme: “Pas ndryshimeve në kushtetutën e shtetit tonë, asnjë lider i ardhshëm i Rusisë, asnjë zyrtar, nuk do të jetë në gjendje t’i kthejë këto vendime”.

Menjëherë pas kësaj, dy autoritetet separatiste të mbështetura nga Rusia në Donetsk dhe Luhansk thanë se do të organizonin votime në 23-27 shtator. Ato të dyja u njohën si të pavarura nga Presidenti Vladimir Putin tre ditë përpara se trupat ruse të pushtonin Ukrainën nga veriu, lindja dhe jugu.

Zyrtarët e instaluar nga Rusia në rajonin jugor të Kherson thanë se do të zhvillonin gjithashtu një votim dhe një deklaratë e ngjashme erdhi nga zonat e pushtuara nga Rusia të Zaporizhzhia.

Media shtetërore ruse pretendoi se njerëzit do të mund të votonin personalisht ose nga distanca.

Për muaj të tërë, autoritetet e instaluara nga Rusia janë përpjekur të mbajnë referendume të vetëquajtura.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...