Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Bytyqi: Derisa të zgjidhet një operator ekonomik, BEG duhet të furnizojë energji termike

Derisa të zgjidhet operatori i ri ekonomik, BEG duhet të shpërndajë energji termike tek qytetarët, deklaroi sot zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve lidhur me fillimin e sezonit ngrohës në kryeqytet.

Sipas ligjit, siç theksoi, BEG duhet të ketë edhe rezerva gazi dhe lëndë të tjera të para për të siguruar energji termike.

Në lidhje me ngrohtoret Lindje dhe Perëndim, të cilat janë në pronësi të “Adora Inzhenering”, sipas të cilave dhënia me qira si opsion pa një qëllim të qartë për blerjen dhe shitjen e ngrohtoreve nuk është e pranueshme, zëvendëskryeministri me qëndrimin se proceset duhet të jenë në përputhje me ligjin dhe se qiraja është një mjet legjitim.

“Këmbëngulja e njërës palë për ndryshimin e pronësisë është legjitime, por do të përmbyllet sipas ligjeve. Qiraja është një mjet legjitim nëpërmjet të cilit do të përdoren ngrohtoret Lindje dhe Perëndim dhe do të jepet energji termike dhe ndërkohë ka një periudhë të mjaftueshme kohore për të respektuar të gjitha procedurat ligjore nëse do të përfundojë blerja e pronësisë” , tha Bytyqi.

Serioziteti i Qeverisë për të mos i lënë qytetarët e Shkupit pa ngrohje termike, sipas Bytyqit, shihet në faktin se pasi qyteti i Shkupit nuk e mori përsipër ngrohjen, Qeveria ndërhyri duke themeluar tri ndërmarrje.

” Fatkeqësisht, për shkak se Qyteti i Shkupit nuk e merr përsipër ngrohjen, Qeveria ndërhyri duke themeluar tre kompani. Nëse ky nuk është tregues i mjaftueshëm i seriozitetit të Qeverisë, nuk e di se çfarë duhet të jetë. Në këtë moment rrjeti shpërndarës i është dorëzuar EMV-së, tha Bytyqi.

Latest Posts

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Mos i humbisni

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...