Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Qytetarët furnizohen me pajisje altenative të energjisë

Rritja e çmimit të energjisë elektrike dhe paralajmërimet për kufizime gjatë dimrit kanë detyruar qytetarët që të mendojnë për kursimin e energjisë por edhe të furnizohen me pajisje alternative për gatim kryesisht me bombola gazi.
“Po, po, me pajisje me gaz për gatim, që të ziejmë jashtë nëpër ballkone. Duhet patjetër të kursejmë”, tha një qytetar.

“Që verës kemi filluar, bombola të gazit për të përgatitur gjellën, për tesha për bojler, për larjen e rrobave dhe frigoriferin me rrymë… ”, tha një tjetër qytetar.

“Unë prej që kam filluar të dij gjithmonë kursej, prej kur kam qenë fëmijë”, theksoi një qytetare.

Edhe shitësit thotë se është rritur interesimi qytetarëve pajisje me gaz pavarësisht rritjes së çmimit sikur edhe zëvendësimin e poçeve standarde me ato ekonomike .

“Tash pse është rritur çmimi i rrymës, tash përdorin më shumë llamba, fenerë dhe gaz për fenerë, nëpër fshatra i marrin më shumë”, u shpreh një shitës.

“Bombolat e gazit janë bërë katastrofë, përse, sepse çmimi i naftës është rritur, gazi është rritur, prandaj është bërë sikurse rryma sikurse këto. Kushton shtrenjtë se një bombolë e vogël është bërë 50 denarë, një aparat të bësh komplet 300 denarë e ke… E drita ka interes, 90 e pë rqind njerëzit interesohen sa më shumë drita ekonomike..”, shtoi një shitës tjetër.

Interesim më të ulët ka për agregat për shkak të rritjes së cmimit të këtyre pajisjeve sikur edhe të karburanteve.

“Për agregat kanë qenë të interesuar, por nuk kanë llogari, se një litër benzinë është 90 denarë, afër 100, prandaj ikin, nuk kanë llogari me agregat, agregati është për kohëra të vështira”, tha një shitës tjetër.

Për shkak të krizës energjetike institucionet në vazhdimësi apelojnë për kursimin e energjisë pasi jo vetëm Maqedonia por edhe gjitha rajoni dhe Evropa do të përballem me një nga dimrat më të rëndë sa përket energjisë elektrike që është shkaktuar për shkak të pushtimin e Ukrainës dhe sanksioneve ka vendosur perëndimi ndaj Rusisë.

Latest Posts

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Mos i humbisni

Njihuni me Bedri Ramadanin, kardiokirurgun shqiptar në Gjermani që ka shpëtuar 6000 jetë dhe ka bërë 300 transplante të zemrës

I lindur më 5 qershor të vitit 1970, Bedri Ramadani shkollën fillore e ka kryer në Vaksincë - Llojan, derisa gjinmnazin gjatë viteve 1985-1989...

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...