Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambienti

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen përpjekje për të siguruar energji sipas standardeve ekologjike, thotë minsitri i ambientit, Naser Nuredini.

Ai thotë se në qeveri zhvillohen vazhdimisht debate se si të sigurojmë energji, me thëngjill, me gaz, ose diçka tjetër.

“Ne si minsitri e Ambientit jetësor, kërkojmë që ato produkte apo lëndë fosile që ne i importojmë dhe përdorim të jenë me oksigjen, sipas standardeve ligjore. Ne së bashku me Ministrinë e Ekonomisë kërkojmë nga inspektoriati të konfirmojnë se standardi i thëngjillit është ashtu siç është e lejuar me ligj, por edhe mazuti dhe lëndët tjera” – tha Ministri i Ambientit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Naser Nuredini.

Dimri do të jetë i vështirë por nëse të gjithë përpiqemi të jemi efikas do të mund të i’a dalim, thotë minsitri Nuredini, sipas të cilit edhe në këto rrethana do të anagzhohen për ambient të pastërt.

“Nuk do të thotë se për shkak të krizës ne si minsitri e ambientit nuk do të punojmë. Do të vazhdojmë të investojmë. Kemi investime të mëdha në stacionet matëse. Të gjitha stacionet matëse janë në funksion, të mbështetura edhe nga buxheti shtetërorë edhe nga donacioni suedez dhe do të vazhdojmë të punojmë për ambient të pastërt dhe të shëndetshëm për qytetarët tanë” – u shpreh Nuredini.

Këto komente Nuredini i bëri në përmbyllje të projektit “Përballja me ndotjen e ajrit në Shkup”, të realizur në lagjen Lisiçe të komunës së Aerodromit, me qëllim të ngritjes së vetëdijes kolektive.

Projekti është mbështetur nga ambasada suedeze në Shkup.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Mos i humbisni

Aksidentohen turistët, shpëtojnë mrekullisht dy personat që ndodheshin në automjet

Dy turistë të cilët udhëtonin nga Tirana në drejtim të Klosit janë aksidentuar në fshatin Xibër – Hane.   Mjeti me të cilin ata udhëtonin...

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...