Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Xhaferi: Unë qëndroj në krah të partisë, kam investuar në themelimin e saj

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi ka thënë sot se shumica parlamentare është stabile dhe se aktualisht ka 64 deputetë.

“Shumica parlamentare aktualisht ka 64 deputetë”, tha kryetari i Kuvendit në takimin e rregullt me ​​gazetarët.

I pyetur nëse ndonjë nga deputetët e BDI-së ka ndryshuar statusin e tij në deputet të pavarur, Xhaferi tha se nuk ka pasur një njoftim të tillë dhe se statusi zyrtar është “deputet i BDI-së”.

– Secili ka të drejtë të shprehë statusin e tij si deputet dhe ka liri në këtë. Nuk ka asnjë njoftim. Statusi zyrtar është deputet i Bashkimit Demokratik të Integrimit, tha kryetari i Kuvendit.

Xhaferi nuk ka dashur të komentojë për zhvillimet në BDI.

– Nëse është për partinë, unë qëndroj në krah të partisë. Unë kam investuar në themelimin e këtij subjekti, tha ai.

Xhaferi thotë se nuk ka asnjë komunikim me opozitën. Koordinatori i Grupit Parlamentar të VMRO-DPMNE-së nuk vjen në mbledhjet e rregullta të hënën dhe siç tha kryetari i Kuvendit, nuk kanë më as takime joformale sepse po keqpërdoreshin.

Seanca plenare për vendimet për vazhdimin e gjendjes së krizës do të mbahet nesër, tha Xhaferi, duke shtuar se vendimet duhet të votohen më së voni deri në mesnatë.

Kryetari i Kuvendit tha se kostot e energjisë elektrike janë rritur për gati dhjetë herë në krahasim me gushtin e vitit të kaluar dhe se në periudhën e kaluar janë marrë masa për kursim. Ministria e Financave është informuar edhe për konvertimin e mjeteve, përfshirë shpenzimet e udhëtimit për mbulimin e shpenzimeve komunale.

Xhaferi gjithashtu theksoi se disa komisione mbajnë seanca dëgjimore pas një periudhë zgjatjeje vetëm për disa pika të rendit të ditës. Për shembull, Komisioni për Zgjedhje dhe Emërime ka mbajtur 12 seanca dëgjimore për një pikë dhe vetëm një nga vazhdimet është nënshkruar për pjesëmarrjen e 58 deputetëve, për të cilat i detyrohen shpenzimet e udhëtimit.

– Cili është përfitimi i këtyre zagitjeve, tha Xhaferi.

Nisma e Levicës për Referendumin ende nuk është dorëzuar në Kuvend.

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...