Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Bullgaria dhe Greqia firmosin interkonektorin e gazit, Pendarovski: Maqedonia e Veriut e gatshme për tu bërë pjesë e këtij projekti

Presidenti Stevo Pendarovski gjatë pjesëmarrjes në ceremoninë e lëshimit të interkontektroit të gazit mes Bullgarisë dhe Greqisë tha se Maqedonia e Veriut është e gatshme të bëhet pjesë e këtij projekti.

“Që t’i dalim në ndihmë bizneseve dhe familjeve tona, Maqedonia e Veriut duhet të jetë pjesë e këtij projekti ndërlidhës. Jemi të gatshëm të bëjmë gjithçka që është e nevojshme në këtë drejtim. Që ta vëmë këtë në funksion të perspektivës më të gjerë dhe në kuadër të bashkëpunimit rajonal, na duhet solidaritet urgjent nga Evropa”, tha Stevo Pendarovski, President i Maqedonisë së Veriut.

Presidenti bullgar, Rumen Radev vlerëson se interkonektori i gazit Bullgari-Greqi do ta ndryshon pasqyrën e krizës energjike në Evropë në mënyrë drastike.

“Ky nuk është vetëm një projekt infrastrukturor por simbol i potencialit të rritur në rajonin tonë, bashkëpunimit të suksesshëm dhe ndërlidhjes sonë. Të gjitha këto kontribuojnë në zhvillimin tonë të vazhdueshëm, përmes realizimit të strategjisë së përbashkët Evropiane për energjie shpresëdhënëse, efektive dhe të sigurt”, tha Rumen Radev, President i Bullgarisë.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Layen tha se interkonektori i gazit Bullgari-Greqi ndryshon rregullat e lojës duke pretenduar në pavarësimin e vendeve të BE-së nga gazi rus.

“Evropa ka gjithçka që i nevojitet që të lirohet nga ndikimi rus dhe ai është vullneti politik. Kriza energjetike është serioze, por jam e sigurt se mund të përballemi me të, por kërkohet përgjigje serioze nga Evropa”, shtoi Ursula von der Layen, Presidente e Komisionit Evropian.

Lidhja e furnizimit me gaz mes Bullgarisë dhe Greqisë është i gjatë 182 kilometra, ndërsa mund të furnizon deri në 3 miliard kub gaz natyror në vit. Në rrjedhën e gazit natyror nga Azerbajxhani është parashikuar edhe lidhja e vendeve të Evropës qendrore dhe juglindore.

Latest Posts

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se “po luajnë me zjarr”, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.   Ministri rus...