Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Ejupi qetëson qytetarët: Shteti ka mjete për kompenzim të pagave dhe pensioneve!

Sekretari shtetërorë në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale, Resmi Ejupi i cili vjen  nga rradët e BDI-së, nëpërmes një prononcimi për indeks.mk ka dërguar porosi tek qytetarët që të jenë të qetë sepse siç tha në buxhet ka mjete për kompenzimin e rrogave dhe pensioneve.

Foli edhe për rritjen e pensioneve dhe metodologjinë e re.

“Gjatë muajit shtatorë, pensionistët kanë pranuar pensionet me rritje, nëse e marrim me përqindje, sakt është 6.8%. Kjo rritje është bërë sipas medotologjisë së re. Sipas kësaj metodologjie, pensionet do të rregullohen, dy herë në vit. Apeloj deri tek qytetarët që të mos shqetësohen pasiqë në buxhetin e vitit 2022 ka mjete për ekzekutimin e pensioneve dhe pagave. Ka mjete edhe për ekzekutimin e kompenzimeve për mbrojtje sociale dhe të fëmijëve. Këto mjete janë paraparë në buxhetin e këtij viti”, deklaroi Ejupi.

Foli edhe për ndërtimin e çerdheve, investime këto që varen direkt nga Ministria për Punë dhe Politikë Sociale, tha se për momentin në gjashtë komuna shqiptare janë duke u ndërtuar çerdhe për fëmijë.

“Gjatë viteve të kaluara MPPS ka pasur shpallje për ndërtimin e çerdheve. Në këto shpallje kanë pasur të drejtë të aplikojnë të gjitha komunat. Në MPPS kanë aplikuar edhe komuna të cilat janë të banuara me shumicë shqiptare. Në disa nga këto komuna do të ndërtohen çerdhe të cilat do të jenë me kushte moderne. Për momentin janë duke u ndërtuar çerdhe të reja në gjashtë komuna edhe atë, në Komunën e Çairit, Tetovës, Tearcës, Likovës, Haraçinës dhe Gostivarit”, tha Ejupi.

Latest Posts

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Mos i humbisni

Fillojnë punët për ndërtimin e Korridorit 8

Nënkryetari i parë i Qeverisë dhe ministri për Sistem Politik dhe Marrëdhënie mes Bashkësive, Artan Grubi, sot, në pikëpagesën Tetovë-Gostivar, do të merr pjesë...

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...