Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

“Ky Nobel duhet të jetë i Kadaresë”/ Akademikë dhe studiues optimistë për çmimin në letërsi

Edhe këtë vit në listën e kandidatëve të dërguar nga akademia e shkencave të Shqipërisë mes katër emrave të dërguar për çmimin Nobel në Letërsi është dhe shkrimtari tashmë i njohur ndërkombëtarisht Ismail Kadare. Kandidatura e gjeniut të letrave është rikonfirmuar, si zëri unik dhe origjinal i letërsisë bashkëkohore shqiptare.

Ndonëse prej vitesh shkrimtari pret për të fituar çmimin më prestigjioz që shpërndan Akademia Suedeze, sipas akademikut  Shaban Sinani ky nobel duhet të jetë i Kadaresë.

SHABAN SINANI

AKADEMIK 

“JANË TË VJETËMJAFTUESHME VLERAT E LETËRSISË SË TIJ, E CILA SOT ËSHTË NJË LETËRSI EUROPIANE DHE BOTËRORE. SOT  EKZISTON NJË SHKENCË QË QUHET KADAREOLOGJI. KANË DALË DHE DISKUTIME QË KËTË NOBEL DO TA MARRË KADARE I GJUHËS SHQIPE APO NË GJUHL TË TJERA. KJO ËSHTË BINDJA SE KADARE DO TË JETË FITUES I NOBELIN, POR NGA ANA TJETËR NË QOFTË SE NOBELI PO RESPEKTON EDHE KRITERET GJEOPOLITIKE EDHE KADARE E KA KËTË FAVOR”.

Nobeli edhe pse shpesh është shoqëruar me debate dhe polemika, njihet si një nga vlerësimet më të larta që një personalitet mund të marrë.

PERSIDA ASLLANI

STUDIUESE, PEDAGOGE

“LE TË THEMI QË NË LETRAT SHQIPE NUK KA ENDE NË RRADHËN E SHKRIMTARËVE TË VET LAUREIME TË TILLA. DHE SIGURISHT MARRJA E NJË ÇMIMI TË TILLË HEDH DRITË MBI SHKRIMTARIN POR DO TË HEDHI DRITË NË RADHË TË PARË MBI GJUHËN NË TË CILËN ËSHTË NGRITUR KJO VEPËR E LIDHUR NGUSHTËSISHT ME NJË KULTURË DHE NJË IDENTITET KOMBËTAR”. 

Fituesi i çmimit Nobel në Letërsi pritet të shpallet mesditën e 6 tetorit.

Latest Posts

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Mos i humbisni

Endriti sjell ” Kantia ” unik në stil e këndim

Pasi kishte mjaft komente pozitive dhe kënga " Esia " u prit mjaft mirë, ai po ecën me hapa të sigurt falë edhe zhanrit...

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...