Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Rusia zëvendëson një komandant, teksa Ukraina vazhdon kundërsulmin

Teksa Ukraina po vazhdon të çlirojë vendbanime, në pjesën veriore të vendit, që ishin të pushtuara nga trupat ruse, Moska raportohet se ka zëvendësuar një tjetër komandant të forcave të saj të armatosura.

 

Kreu i rajonit të Dagestanit në Kaukazin Verior, Sergei Melikov, shkroi në Telegram më 7 tetor se gjenerallejtënant Rustam Muradov është emëruar komandant i Qarkut Lindor të Ushtrisë.

 

Ky qark ka selinë në Lindjen e Largët të Rusisë, por shumica e personelit aktualisht po marrin pjesë në pushtimin e paprovokuar rus të Ukrainës.

 

Muradov, i cili është në mesin e zyrtarëve rusë që janë subjekt i sanksioneve perëndimore, ka udhëhequr trupat në rajonet lindore ukrainase të Luhanskut dhe Donjeckut, pjesë të të cilave kanë qenë nën kontrollin e separatistëve pro-rusë që prej vitit 2014. Ai po ashtu ka qenë komandant i paqeruajtësve rusë në rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut në Azerbajxhan.

 

Agjencia e lajmeve RBK, duke cituar burime të afërta me ushtrinë ruse, raportoi më 7 tetor se Muradov ka zëvendësuar gjeneralkolonelin, Aleksandr Chaiko. Por, kjo agjenci nuk dha detaje të tjera.

 

Ende nuk ka konfirmim zyrtar për këto raportime.

 

Më 3 tetor, RBK ka raportuar se komandanti i Qarkut Perëndimor të Ushtrisë, gjeneralkolonel Aleksandr Zhuravlyov ishte zëvendësuar pas humbjeve dramatike ruse në verilindje të Ukrainës në muajin shtator, dhe rimarrjes së qytetit strategjik të Limanit në rajonin e Donjeckut nga forcat e Kievit.

 

Në shtator, gjenerali Dmitry Bulgakov, që ishte zëvendësministër i Mbrojtjes, përgjegjës për logjistikë, u zëvendësua nga gjeneralkoloneli Mikhail Mizintsev. Ky i fundit akuzohet nga Bashkimi Evropian për orkestrimin e rrethimit të qytetit-port të Mariupolit.

 

Në gusht, mediat shtetërore ruse thanë se komandanti i flotës në Detin e Zi ishte përjashtuar nga puna, pasi Ukraina kreu disa sulme të suksesshme, duke fundosur madje edhe luftanijen ruse, Moskva./rel

Latest Posts

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...