Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

“Po ikin profesionistët”/ Aldo Merkoçi: Shifrat nuk janë alarmante

Shifrat e emigracinit dhe tipologjitë, janë pothuajse të njëtjat në të gjithë vendit e rajonit.

 

Kështu është shprehur aktivisti, Aldo Merkoçi në studion e Quo Vadis këtë të hënë.

 

Aktivisti u shpreh gjithashtu se në vendin tonë që pas viteve 90’ emigracioni është kthyer në kulturë por sheqtësuese në vitet e fundit betet ngutja e shtetave për të ikur nga vendi.

 

“Largimi nga vendi është një fenomen i cili po ndodh edhe në vende të tjera në rajon dhe shifrat janë pak a shumë të njëjta. Tipoligjia e studentëtëve apo e të rinjve që largohen është pak a shumë e njëjtë, mentaliteti po ashtu edhe nevoja për tu larguar.

Por jam dakord që ajo që ne na ka munguar është fakti që ne duhet të arrijmë të kuptojmë dhe t’i pyesim sinqerisht këta njerëzit që po largohen. Ne emigrimin e kemi pas kulturë që nga vitet 90’ por në vitet e fundit njerëzit kanë një lloja ‘ankthi’ për tu larguar sa më shpejt.”– tha Merkoçi.

Latest Posts

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...