Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Raporti i BE-së njehë qartë progresin e Diplomacisë së vendit

Kryediplomati Bujar Osmani ka publikuar një pjesë nga Raporti vjetori i BE-së, e cila lidhet me diplomacinë e vendit. Në raport njihet qartë përkushtimi i Diplomacisë së vendit në rrugëtimin euroatlantik.

Postimi i plotë i Ministrit Bujar Osmani:

PJESË NGA RAPORTI VJETOR I BE-së QË LIDHET ME PUNËN E MPJ:

1. Periudha e raportimit u karakterizua me përpjekje intensive, të cilat çuan në fillimin e procesit të negociatave të anëtarësimit.
Mbajtja e Konferencës së parë Ndërqeveritare në korrik 2022 ishte një moment historik dhe shënoi një fazë të re në procesin e anëtarësimit në BE për Maqedoninë e Veriut.
Kjo ishte një njohje e qartë e vendosmërisë së Maqedonisë së Veriut për të zbatuar reformat në lidhje me BE-në.
2. Maqedonia e Veriut ka bërë përparim shumë të mirë duke u përafruar plotësisht me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së, pas agresionit të Rusisë kundër Ukrainës.
Duke vepruar kështu, Maqedonia e Veriut ka treguar se mund të jetë një partner i besueshëm.

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...