Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Modeli i ri i subvencionimit në bujqësi para Qeverisë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Ljupço Nikollovski kumtoi se sot në mbledhje qeveritare do të prezantohet modeli i ri i sunbencionimit.

Ai pret, siç thekson në profilin e tij zyrtar në Fejsbuk, bujqit ta kuptojnë drejtë politikën e re.

“Do ta prezantojmë modelin e ri të subvencionimit me çka do të rrumbullakësojmë fillim të një procesi të rëndësishëm. Pasojnë konsultime me të gjitha palët e involvuara pas çka në mënyrë të qartë do të prezantohet para tërë opinionit. Pres që bujqit ta kuptojnë drejtë politikën e re e cila para së gjithash është në interesin e tyre”, theksoi Nikollovski.

Siç paralajmëroi Nikollovski në brifing me gazetarët muajin e kaluar, modeli i ri i subvencionimit i krijuar me Agjencinë Pagesore, pritet të jetë i zbatueshëm prej 1 janarit të vitit 2023. Në thelbin e modelit të ri, përmendi, është pagesa e paradhënies.

Modeli ekzistues i subvencionimit, vlerësoi ministri, nuk i jep efektet e dëshiruara dhe tregon për manipulime dhe mundësi keqpërdorimi.

“Të rritet mbështetja për kulturat dhe prodhimet që i kërkon tregu sipas shembullit të përvojave evropiane, pagesat e drejtpërdrejta të kahëzohen drejt qëndrueshmërisë afatgjate të bujqve aktivë, veprimtaria kryesore e të cilëve është bujqësia, si dhe mirëmbajtja e sipërfaqeve të punueshme bujqësore dhe rritja e prodhimit të ushqimit, janë qëllimet kryesore që duhet t’i arrijë modeli i ri. Subvencionet ekzistuese për bujqit nuk do të shkurtohen, përkatësisht do të shpërndaheshin në disa programe të ndryshme. Modeli i ri do të thotë pagesë më e shpejtë dhe bujqit t’i kenë me kohë paratë në mënyrë që të fillojnë prodhimin e ri. Baza e këtij modeli është pagesa e paradhënies së subvencioneve, përkatësisht 30 për qind nga subvencionet e përgjithshme bujqit do t’i marrin edhe para se të përfundohen kontrollet administrative në Agjencinë pagesore. Me vetë paraqitjen, ata do të marrin 30 për qind subvencione në mënyrë që ta fillojnë prodhimin. Qëllimi është të arrijmë edhe kontroll më të madh të shfrytëzimit të këtyre mjeteve”, tha Nikollovski në brifing.

Latest Posts

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Mos i humbisni

Endriti sjell ” Kantia ” unik në stil e këndim

Pasi kishte mjaft komente pozitive dhe kënga " Esia " u prit mjaft mirë, ai po ecën me hapa të sigurt falë edhe zhanrit...

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...