Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Itali/ Mblidhet Parlamenti i ri, themeluesi i “Frateli di Italia” zgjidhet në krye të senatit

Themeluesi  i “Frateli di Italia”, Ognazio La Russa i partisë nacionaliste me rrënjë fashiste është zgjedhur në krye të senatit, në të parën mbledhje të dy dhomave të Parlamentit të dalë nga zgjedhjet e përgjithshme të 25 shtatorit.

 

 

Seanca u hap  nga senatorja e përjetshme dhe më e vjetër Liliana Segre, e mbijetuar e holokaustit. 75-vjeçarja u zgjodh me 116 vota, kur nevojiteshin 104 me një shumicë të thjeshtë.

 

 

Votimi i fshehtë  solli në krye të senatit La Rusan, pasi Berlusconi urdhëroi senatorët e partisë së tij “Forza Italia” të mos e votojnë.  Në këtë mbledhje të parë pati  debate mes ish-kryeministrit dhe kreut të ri të senatit.  Mosmarrëveshjet lidhen me pakënaqësitë e Berlusconit për postet ministrore në qeverinë e re.

 

Përçarjet u shfaqën edhe në dhomën e ulët ku pavarësisht kandidaturave të shumta, dështuan dy raundet e para të zgjedhjes së kreut të ri. Kushtetuta parashikon që qeveria e re të zgjidhet pa mbaruar muaji tetor.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...