Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Kush e shpiku shkollën?

Emri që vjen si shpikësi i shkollës është Horace Mann i lindur në Franklin Masaçusets në 1796. Ai ishte një profesor kolegji i lëndës latine dhe greqisht, ai ishte gjithashtu ishte president kolegji. Megjithë, përkundër shumë metodave shkollore dhe metodave të mësimdhënies para këtij njeriu, merita për kontributin dhe shpikjen e sistemit të rregullt shkollor në vitin 1837 i takon atij. Gjithashtu, historianët e arsimit e quajnë atë Babai i Lëvizjes së Shkollës së Përbashkët.

Shkolla është institucioni ku nxënësit mësohen në një mjedis mësimor nga mësuesit. Ndërgjegjësimi për kalimin e njohurive në çdo mënyrë të mundshme ka ekzistuar gjithmonë dhe shkolla është vendi ku këto ide janë zbatuar përmes sistemeve specifike që mund t’i ndihmojnë nxënësit të mësojnë në mënyrë më efikase dhe më të organizuar. Të paktën një herë gjatë ditëve të shkollës, çdo nxënës mendon për shpikjen e shkollës dhe më konkretisht se kush ishte shpikësi i kolegjit.

Shkollat ​​kanë qenë një pjesë kryesore e rritjes dhe zhvillimit të përgjithshëm të një individi në mbarë botën. Pothuajse të gjithë që jetojnë në zonat urbane të botës janë ekspozuar ndaj mënyrave të shkollës. Ata e kanë jetuar pjesën më të madhe të fëmijërisë në mjedisin shkollor. Sado të sigurta që janë, shkollat ​​janë aty për t’ju ndihmuar të rriteni si person dhe t’ju mbështesin në jetën tuaj me njohuri dhe aftësi të mjaftueshme. Është një pjesë thelbësore e jetës suaj ku ekspozoheni jo vetëm ndaj akademikëve, por edhe ndaj një sërë situatash sociale. Këto situata veprojnë si stimuj për të na ndihmuar të arrijmë momentet tuaja zhvillimore sociale, emocionale dhe njohëse. Këto janë të rëndësishme për mirëqenien tonë të përgjithshme.

Po aq e rëndësishme sa është të shkosh në shkollë, është gjithashtu e rëndësishme të dish se të shkosh në shkollë dhe të mësosh gjëra të reja është e drejta jote themelore dhe kjo e drejtë duhet t’u jepet të gjithëve në mënyrë të barabartë. Si njerëz të ditur, duhet të kontribuoni në këtë kauzë me aq sa mundet.

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...