Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Lufta bërthamore, parashikime shokuese për pasojat: 34 milionë viktima vetëm në orët e para

Vetëm në orët e para të një lufte bërthamore , do të kishte të paktën 34 milionë vdekje në botë , edhe nëse do të përdoreshin armë atomike ‘taktike’, domethënë më pak të fuqishme, por gjithsesi rezultati do të ishte katastrofik.

Kjo është tabloja tragjike e pikturuar nga IRIAD, Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Arkivit të Çarmatimit.

Në Itali do të sulmoheshin bazat e Ghedi (Brescia) dhe Aviano (Pordenone), ku janë vendosur rreth 40 koka bërthamore. Më pas, raketat ruse të tipit Sarmat mund të lëshoheshin kundër qendrave ushtarake në  Vicenza (Caserma del Din dhe Caserma Ederle), Livorno (Camp Darby), Gaeta, Napoli (Aktiviteti i Mbështetjes Detare), Taranto , Sigonella (Stacioni Ajror Detar).

Sipas simulimit të revistës online në Itali armët bërthamore do të shkaktonin të paktën 55,000 vdekje dhe mbi 190,000 lëndime, veçanërisht në qytetet që presin objektivat.

Një vlerësim i përafërt parashikon  rreth 21,000 të vdekur dhe 109,000 të plagosur në Napoli, 12,000 të vdekur dhe 45,000 të plagosur në Vicenza, 12,000 të vdekur dhe 5,000 të plagosur në Gaeta, 7,500 të vdekur dhe gati 27,000 të plagosur në Taranto. Dhe tragjedisë njerëzore do t’i shtohej kaosi social, nga sfera ekonomike e deri te infrastrukturat e shkatërruara. I gjithë gadishulli do të ndikohej edhe nga vazhdimësia e rrezatimit.

IRIAD,për të bërë këtë vlerësim tragjik përdori modelin e skenarit të zhvilluar nga Alex Wallerstein dhe të aplikuar nga Universiteti Princeton në rast se rusët do t’i drejtoheshin armëve bërthamore, duke thyer kështu paktin e pashkruar që i pengon fuqitë bërthamore t’i përdorin ato më parë. /Quatidiano.net

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...