Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Dalin rezultatet e maturantëve në testin e Gjuhës së Huaj, 24% vlerësohen maksimalisht

Rezultatet e para të provimeve të maturës shtetërore janë bërë publike.   Sipas të dhënave zyrtare kalueshmëria është 96% dhe me notën 10 janë vlerësuar...

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

SHBA, paketë e re armësh prej 725 milionë dollarësh për Ukrainën

 Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar një paketë të re të ndihmës me armë për Ukrainën me vlerë 725 milionë dollarë.

Në furnizimet e reja ushtarake nuk ka sisteme antiraketë të kërkuara nga Kievi.

 

Që kur Joe Biden mori detyrën si president i Shteteve të Bashkuara, Uashingtoni ka dërguar mbi 18.2 miliardë dollarë furnizime ushtarake në Ukrainë, duke përfshirë 17.6 miliardë dollarë që nga fillimi i pushtimit “brutal dhe të paprovokuar” më 24 shkurt.

 

Shtetet e Bashkuara, thekson Departamenti i Mbrojtjes, kanë ofruar “ndihmë të paprecedentë sigurie” për forcat në Kiev dhe “do të vazhdojnë të punojnë me aleatët dhe partnerët për të siguruar që Ukraina të ketë mbështetjen që i nevojitet”.

 

Në paketën e re të armëve amerikane ka: municione për sistemet raketore me lëvizshmëri të lartë (HIMARS); 23.000 fishekë artilerie 155 mm; 500 fishekë artilerie 155 mm; 5000 armë antitank; raketa me shpejtësi të lartë kundër rrezatimit (HARMs); më shumë se 200 automjete me rrota  me lëvizshmëri të lartë (HMMWV); si dhe  armë të vogla me mbi 2 000 000 municion.

 

 Paketa e re e armëve, tha Blinken, “është kalibruar me kujdes në mënyrë që Ukraina të mund të bëjë një ndryshim në fushën e betejës”

Latest Posts

Dalin rezultatet e maturantëve në testin e Gjuhës së Huaj, 24% vlerësohen maksimalisht

Rezultatet e para të provimeve të maturës shtetërore janë bërë publike.   Sipas të dhënave zyrtare kalueshmëria është 96% dhe me notën 10 janë vlerësuar...

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Mos i humbisni

Baily: Ndryshimet kushtetuese janë zgjidhje për BE-në

Ish-ambasadori amerikan në Shkup, Xhes Baily, thotë se ndryshimet kushtetuese janë zgjidhje e qartë për veton bullgare, por se do të jetë zhgënjim nëse...

Nikollovski: Kavaçevski kreativ, Mickoski bashkëpunues, Ahmeti largpamës!

“Mund të ketë shpresë për Maqedoninë, tregoi takimi i liderëve, për habinë e të gjithëve. Tre liderët e partive më të mëdha politike ranë...

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...