Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Zjarr në burgun më të madh në Iran/ Mbi 300 të vrarë që nga fillimi i protestave

Protestat anti-qeveritare, mbarëkombëtare të shkaktuara nga vdekja e Mahsa Amini në Iran janë intesifikuar, që nga nisja e tyre 5 javë më parë.

 

Mbrëmjen e së shtunës trazirat kanë përfshirë edhe burgun më të madh të Iranit, Evin, ku mbahen të burgosur politikë dhe aktivistë antiqeveritare.

 

Dëshmitarët raportojnë se kanë dëgjuar të shtëna armësh në momentin që shpërtheu zjarri teksa flakët dhe tymi që dilnin nga burgu janë filmuar dhe hedhur në mediat online.

 

Media shtetërore IRNA raportoi se kishte pasur një përleshje mes rojeve dhe të burgosurve në njërin krah të burgut dhe të burgosurit i kishin vënë zjarrin një magazine me uniforma burgu. Një zyrtar i lartë tha se trazirat në burg nuk kishin lidhje me ato jashtë. Raportohet se 9 persona kanë mbetur të lënduar mes tyre edhe roje sigurie.

 

Ndërkohë Qendra për të Drejtat e Njeriut raporton se deri më tani rreth 300 protestues janë vrarë që kur filluan demonstratat më 17 shtator, mes tyre janë edhe 32 fëmijë.

 

Këto janë protestat më sfiduese kundër regjimit iranian që nga ato të 2009. Protestat e nisura në të gjitha qytetet nuk kërkojnë më vetëm drejtësi për Mahsa Aminin e me shume te drejta per grate por edhe ndryshim të regjimit. Shpesh herë thirrjet e tyre janë “vdekje diktatorit2, duke iu referuar liderit suprem Ayatollah Ali Khamenei.

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...