Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Studio e bukurisë “Joliebeauty” në Zvicër gati të mirëpres këngëtaret e estrardes

Liriane Kadrija-Mani, është mes femrave shqiptare të suksesshëm dhe të dëshmuara në botën e bukurisë dhe të estetikës. Njihet për profesionalizmin dhe kreativitetin unik...

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

“Lum” dronësh kamikaz mbi Kievin/ Zelensky: Nuk do na thyejnë dot

Ushtria ruse ka sulmuar sërish qendrën e Kievit. Të paktën 3 shpërthime me dronë kamikazë Iranian janë dëgjuar mëngjesin e kësaj të enjteje në kryeqytetin ukrainas.

 

Në pamje duket se nga sulmi janë përfshirë nga flakët disa banesa. Kryebashkiaku Vitali Klitschko ka konfirmuar se 18 persona janë shpëtuar, teksa dy të tjerë kanë mbetur nën rrënoja.

 

Një ndërtesë është dëmtuar, si rezultat i një sulmi me dron kamikaze në  një lagje të kryeqytetit.  Aktualisht nga godina janë shpëtuar 18 persona. Sipas informacioneve paraprake dy banorë mbeten nën rrënoja. Ndërkohë që vazhdojnë operacionet e shpëtimit.Ende nuk ka informacione për viktima,

 

Ndërkohë, në lidhje me sulmet e fundit ka reaguar edhe presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky.

 

“Gjithë natën dhe gjithë mëngjesin, armiku terrorizon popullatën civile. Dronët kamikazë dhe raketat janë duke sulmuar gjithë Ukrainën. Armiku mund të sulmojë qytetet tona, por nuk do të mund të na thyejë.”

 

Sulmet vijnë një javë pasi kryeqyteti ukrainas u godit nga raketat ruse, ku 19 persona humbën jetën.

Ndërkohë, Franca ka ofruar mbështetjen e saj për Ukrainën me sisteme mbrojtëse ajrore si dhe me një program trajnimi për ushtarët. Ministri i mbrojtjes së Francës  ka bërë me dije se deri në 2.000 ushtarë ukrainas do të përfshihen në njësitë ushtarake në Francë për disa javë për trajnime luftarake.

 

Latest Posts

Studio e bukurisë “Joliebeauty” në Zvicër gati të mirëpres këngëtaret e estrardes

Liriane Kadrija-Mani, është mes femrave shqiptare të suksesshëm dhe të dëshmuara në botën e bukurisë dhe të estetikës. Njihet për profesionalizmin dhe kreativitetin unik...

VIDEO/ Me armë në dorë, momenti kur Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave” me dy plumba

Ky është momenti ku kur 42-vjeçari, Klered Bozhanaj plagos efektivin e “Shqiponjave”, Edlir Alleshi me dy plumba në bark. Siç dallohet nga pamjet...

Mos i humbisni

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...

IDEA: Komuna e Haraçinës më e sukseshmja tek komunat shqiptare

Në Analizën e Institutit për Demokraci dhe Analiza Ekonomike për 13 komuna të monitoruara, krerët e Strugës, Çairit dhe Bogovinës nuk e kanë realizuar...

Vuçiç mban fjalën në OKB: Shpallja e Kosovës shtet i pavarur copëzoi Serbinë, nuk kemi shkelur kurrë mbi territorin e saj

Ne sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të flasë për Kosovën, edhe pse...