Goleadori Admin Abdulla ftohet te përfaqësuesja U15 e Maqedonisë (Video)

Admin Abdulla është një ndër talentët e futbollit në vend, para të cilit është një e ardhme e ndritur. Bëhet fjalë për një futbollistë...

TË FUNDIT

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Talat Xhaferi në kryesinë e BDI-së, Shasivari: Nuk është problem, është anëtarë jo funksionarë

Zgjedhja e kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi si anëtar i kryesisë së BDI-së nuk përbën shkelje të Kushtetutës, deklaroi për TV21, profesori i të drejtës kushtetuese, Jeton Shasivari. Sipas tij duhet bërë dallimi mes funksioneve në parti politike në kuptimin e ngushtë, siç janë funksioni i kryetarit të partisë politike, nënkryetari, sekretarit të përgjithshëm ose sekretarit organizativ dhe mes të qenurit anëtarë në një organ partiak.

 “Kështu që në rastin konkret bëhet fjalë për kryesi të partisë politike, organ kolegjial dhe aty kryeparlamentari meqenëse është zgjedhur nga lista kandiduese e asaj partie politike ka të drejtë të merr pjesë në mbledhje, të propozojë, të jap ide, të debatojë, të diskutojë, por nuk ka të drejtën e vendimmarrjes”, tha Jeton Shasivari, profesor i të drejtës kushtetuese.

Sipas Shasivari, kryeparlamentari Xhaferi nuk ka bërë asnjë shkelje të ligjeve duke shpjeguar më tej se  në vendin tonë ka pasur raste kur një kryeparlamentar ka qenë njëkohësisht edhe kryetar partie.

 “Jo për shkak se shiheni edhe praktika jonë 30 vjeçare parlamentare dëshmon se p.sh. në kemi pasur kryeparlamentar i cili në të njëjtën kohë ka ushtruar edhe funksionin e kryetarit të partisë politike. Prandaj po them që modeli kushtetues i yni për kryeparlamentarin është i tillë ushtrimi i funksionit në parti politike nënkupton funksionin në kuptimin e ngushtë”, tha Jeton Shasivari, profesor i të drejtës kushtetuese.

Ndërkaq në nenin 67 të Kushtetutës thuhet se funksioni Kryetar i Kuvendit nuk pajtohet me ushtrimin e funksionit, profesionit tjetër publik ose funksionit në parti politike.

Latest Posts

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Mos i humbisni

Fillon zbatimi i projektit për pagesë elektronike të taksës rrugore në Korridorin 8

Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore njofton se nga e hëna (2.10.2023), do të fillojnë punët ndërtimore dhe të instalimit në stacionin pagesor në Gllumovë. Gjatë...

Besimi për Bloomberg Adria: Presim interes më të madh nga bankat dhe institucionet për fletobligacionin e gjelbër, për qytetarët fletobligacion i ri në muajin...

Ankandi për fletobligacionin e gjelbër, për të cilin këtë javë u publikua prospekti, do të mbahet më 3 tetor, ditën e martë, me ç’rast...

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...