Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Autobusët rifilluan qarkullimin, Qyteti i Shkupit ridestinoi 2 milionë euro për pagat e NTP-së

Rreth 2 milionë euro janë ridestinuar nga projektet tjera nga buxheti i Qytetit të Shkupit për pagat në NTP “Shkup”. Në seancën e sotme të jashtëzakonshme, Këshilli i Qytetit miratoi vendim që të ridestinohen 133 milionë denarë që të munden të paguhen të punësuarit. Pas kësaj, autobusët e transportit publik filluan që të qarkullojnë nëpër qytet, pasi që prej mëngjesit nuk kanë dalë prej garazheve.

Nga NTP “Shkup” konfirmuan se autobusët pasdite sërish kanë filluar të qarkullojnë në të gjitha linjat, sipas orarit të qarkullimit.

Seanca, për dallim prej dje, kaloi pa përleshje mes përfaqësuesve të VMRO-DPMNE-së dhe kryetares së Shkupit, Danella Arsovska. Të gjithë e pranuan vendimin për ridestinim të mjeteve.

Kryetarja, Danella Arsovska, nga foltorja sot nuk është grindur me këshilltarët, por i ka lutur që të gjithë bashkë të gjejnë mënyrë që t’i ndihmojnë ndërmarrjes.

“Kjo është hera e parë në historinë e Maqedonisë që të dilet në grevë për 5 ditë vonesë të rrogës. Por, Qyteti deri vonë ka punuar dhe gjeti zgjidhje që të sigurohen para për këto njerëz të cilët punojnë çdo ditë. NTP me dekada është humbës dhe askush 30 vite nuk e ka ndryshuar këtë situatë. Të gjithë ata që janë anëtarë të bordeve drejtuese bartin gjithashtu përgjegjësi për këtë situatë. Tani, ju lus që të gjithë të votoni për këtë vendim dhe në të ardhmen bashkë të punojmë për zgjidhje ne problemeve të cilat zvarriten me vite”, tha Arsovska.

Përndryshe, tabelat me informacion për oraret në stacionet e autobusëve sot kanë lajmëruar ardhjen e autobusëve të NQP-së të cilët sot paradite mbetën të parkuar në bazë. Për herë të parë në historinë e tij që kur ka transport publik, kryeqyteti mbeti pa transport publik. Sindikalistët e NQP-së njoftuan se do të vazhdojnë me protestat deri në pagimin e rrogës, ndërsa qytetarët që nuk kanë mundësi të udhëtojnë me makina, në vend të autobusëve nga stacionet e autobusëve largohen me taksi ose në këmbë.

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Mos i humbisni

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Prej sot fillon pagesa e pensioneve me rritje prej 5.3%. Më së shumti do të marrin përfituesit e pensionit më të lartë, rreth 3700 denarë...

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...