Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Ukrainë: Kufizime të energjisë elektrike pas sulmeve ruse ndaj infrastrukturës

Ukrainasit po kursejnë energjinë elektrike dhe ujin në një përpjekjë për të lehtësuar presionin në rrjetet shpërndarëse dhe për t’i dhënë mundësi inxhinierëve të riparojnë infrastrukturën e shkatërruar nga raketat ruse, ndërsa forcat e Kievit përparuan drejt qytetit të Khersonit.

 

Edhe pse Ukraina po zbaton me sukses kundër-ofensivën ndaj forcave ruse në lindje dhe jug, ajo po përpiqet të mbrojë strukturat prodhuese të energjisë nga sulmet ajrore dhe dronët rusë që synojnë të demoralizojnë ukrainasit dhe t’ua bëjnë atyre më të vështirë jetesën, ndërsa afrohet dimri.

 

Për herë të parë që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt, qeveria ukrainase vendosi të enjten kufizime të energjisë elektrike në mbarë vendin. Presidenti Volodymr Zelenskiy tha se vendimi erdhi pas një serie sulmesh që goditën një të tretën e të gjitha nënstacioneve elektrike.

 

Sipas masave të reja, furnizimi me energji elektrike anembanë Ukrainës është kufizuar midis orës 7 të mëngjesit dhe orës 23:00 të mbrëmjes.

 

Sipas Ministrit të Energjitikës të Ukrainës, qeveria synon ulje të përdorimit të energjisë me 20% dhe ukrainasit po i përgjigjen thirrjes për kursim.

 

“Ne shohim rënie të konsumit. Shohim reagim vullnetar për të kursyer. Por kur nuk mjafton, ne duhet të kryejmë ndërprerje të detyruara”, tha ministri Herman Halushchenko. Sipas tij, Rusia ka kryer më shumë se 300 sulme ajrore në nënstacionet energjitike të Ukrainës që prej datës 10 tetor.

 

Presidenti Zelenskiy iu drejtua popullit përmes një video të mërkurëm mbrëma. “Është goditur rënë një nënstacion i rëndësishëm. Tre nënstacione janë shkatëtruar sot nga armiku. Terrori rus tani do orientohet tek dëmtimi i strukturave të furnizimit me energji elektrike, tha ai.

 

Një nga strukturat e goditura të mërkurën ishte një termocentral me qymyr në qytetin e Burshtynit në Ukrainën perëndimore.

 

“Për fat të keq dëmtimi është mjaft serioz,” tha në televizionin ukrainas Svitlana Onyshchuk, guvernatore e Ivano- Frankivskit.

 

Presidenti Zelenskiy iu lut ukrainasve të ulin përdorimin e energjisë elektrike./voa

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Mos i humbisni

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Prej sot fillon pagesa e pensioneve me rritje prej 5.3%. Më së shumti do të marrin përfituesit e pensionit më të lartë, rreth 3700 denarë...

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...