Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Kremlini: Nuk presim “mençuri politike” në zgjedhjen e kryeministrit të ri britanik

Kremlini ka thënë të premten se nuk pret që Britania të tregojë “mençuri politike” në zgjedhjen e liderit të ri, pas dorëheqjes së Liz Truss-it nga kjo pozitë.

 

I pyetur për mundësinë e kthimit të Boris Johnsonit në pozitën e kryeministrit, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se “nuk pret mençuri politike nga askush në Perëndim, e aq më pak nga Britania”.

 

“Sidomos nga Britania, ku njerëzit nuk e zgjedhin vetë kreun e ekzekutivit”.

Johnson, mbështetës i zëshëm i Ukrainës – pas luftës së nisur nga Rusia – ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministrit të Britanisë në korrik të këtij viti, pas një vale të skandaleve.

 

Atëbotë, mediat dhe zyrtarët rusë patën festuar lajmin për largimin e tij.

 

Rusia, po ashtu ka e mirëpritur largimin e shpejtë të Trusit nga zyra.

 

Moska e konsideron atë si anti-ruse, pasi ajo është nuk është pajtuar publikisht me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, kur e ka vizituar kryeqytetin rus, në shkurt të këtij viti, sa ka qenë ministre e Jashtme.

 

Truss është kthyer në kryeministren me mandatin më të shkurtër në Britani të Madhe.

 

Qeverisja e saj është përcjellë me kaos lidhur me programin e saj ekonomik, i cili ka shuar shpresat për stabilitet financiar.

 

Në deklaratën e dorëheqjes, ajo ka thënë se nuk mund të zbatojë më programin e saj.

 

Përveç Johnsonit edhe ish-ministri i tij i Financave, Rishi Sunak janë në krye të garës për të zëvendësuar Truss-in.

 

Fituesi brenda Partisë Konservatore do të bëhet publik të hënën apo të premten e javës së ardhshme.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...