Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Hoxha: Mickoski po kërkon te shqiptarët një partner të dëgjueshëm, pa peshë politike

Sipas Arjanit Hoxhës, i ftuar sonte në Click Plus në TV21, tha se Mickoski kur të vijë në pushtet po kërkon nga pala shqiptare...

Grubi: Raporti i Dick Marty, shpikje që gënjeshtrat i ktheu në fakte të paverifikuara

Në Forumin për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi ka përmendur raportin e Dick Marty-t që sipas tij, i vendosi njollë luftës së drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ai tha se kjo është një shpikje që përputhet me propagandën e Putinit për Ukrainën, bazuar në gënjeshtra.

“Një tjetër paragjykim shkatërrues që duhet të përmend është raporti famëkeq i ish-senatorit zviceran, Dick Marty, që i dha një dimension kaq të pabesueshëm dhe i vuri njollë luftës së drejtë çlirimtare të popullit të Kosovës. Një shpikje që përputhet me propagandën e Putinit për Ukrainën bazuar në gënjeshtra, i ktheu ato në fakte të paverifikuara, pavarësisht faktit se Kombet e Bashkuara, Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë përballë raportit të rremë dhe i mbylli hetimet si
të pabazuara”, tha ai.

Në këtë forum ndër të tjetra numri dy në Maqedoninë e Veriut, tha se duhet lënë pas mentalitetin diskriminues ndaj pozitës së grave.

“Në shoqëritë tona të papërsosura, dhe në procese reformuese të papërfunduara, por edhe për shkak të anomalive shoqëruese të këtyre proceseve, ende mund të hasim fenomene që na shqetësojnë. Prandaj, ne jemi këtu, dhe jemi përgjegjës të kemi guxim të merremi me një dukuri e keqe që është edhe sot, kur gratë dhe grupet e cenueshme vihen sërish në shënjestër të dhunës, torturës, dhe trajtimit çnjerëzor për motive dhe shkaqe të ndryshme. Sot jemi këtu për të dhënë mesazhin tonë se këto dukuri janë të çuditshme për ne, për shoqëritë tona, se format e dhunës janë të papranueshme, sepse nuk guxojmë të bëjmë hapa pas, sidomos kur korrigjojmë padrejtësinë ideologjike dhe lëmë pas mentalitetin diskriminues, veçanërisht ndaj pozitës së grave, duke avancuar çdo ditë e më shumë pozicionin e tyre në vendimmarrje dhe faktorizimin e zërit të tyre”, shtoi ai.

Latest Posts

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Hoxha: Mickoski po kërkon te shqiptarët një partner të dëgjueshëm, pa peshë politike

Sipas Arjanit Hoxhës, i ftuar sonte në Click Plus në TV21, tha se Mickoski kur të vijë në pushtet po kërkon nga pala shqiptare...

Mos i humbisni

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...

Taksa e banesës, ja sa u rrit fatura e ujit në Tiranë

Rillogaritja e taksë së banesës nga ana e bashkisë Tiranë që nga muaji gusht ka rritur faturën e ujit të pijshëm, aty ku...

Serwer parashikon ‘skenarët’ e Serbisë

Profesori amerikan, Daniel Serwer, i cili është njohës i mirë i Ballkanit, ka thënë se përpjekjet e Serbisë për të destabilizuar Kosovën në mënyrë...