Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Meloni: Të shkruajmë të ardhmen/ Kryeministrja e Italisë zhvillon mbledhjen e parë të qeverisë së re

Xhorxhia Meloni ka zhvilluar këtë të dielë mbledhjen e parë si kreyministre e Italisë. Ajo e nisi fjalimin e saj para Këshillit të Ministrave me një falënderim për Presidentin e Republikës, Sergio Mattarella. Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave u caktuan edhe prioritetet e qeverisë së re.

 

 

“Duhet të jemi të bashkuar për të kapërcyer emergjencat me të cilat po përballet vendi”, mësohet të ketë thënë ajo para ministrave. Qeveria nderkohe miratoi emërimin e Antonio Tajanit dhe Matteo Salvinit si zëvendëskryeministra si dhe emërimin e 9 ministrave të tjerë pa portofol.

 

 

“Ne shkruam historinë. Tani le të shkruajmë të ardhmen e Italisë”, shkroi në Tëitter pas mbledhjes Meloni.

 

 

Kjo e diel nisi me axhendë të ngjeshur për lideren e Frateli di Italia. Pas takimit me ish-kryeministrin Draghi në Pallatin qeveritar ku iu dorëzuar simbolikisht zilja e Këshillit të Ministrave ajo zhvilloi edhe një bisedë 1 orëshe me të. Më pas Meloni drejtoi edhe mbledhjen e kabinetit.

 

 

Kjo ishte një ditë historike jo vetëm për Melonin por edhe për Italinë, pasi është hera e parë në historinë e vendit që një grua zgjidhet kryeministre.

 

 

 

 

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...