Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Ademi: Të hiqet termi “20%” nga Kushtetuta, Badenteri dhe Balancuesi asesi nuk mund të shfuqizohen

Koordinatori i grupit parlamentar të Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në një prononcim për bild.mk ka shprehur sot qëndrimin e deputetëve të subjektit të tij sa i përket ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me heqjen e termit “20%” dhe zëvendësimin e tij me fjalët adekuate “Gjuha shqipe” dhe “Populli shqiptar”. Sipas Ademit, ka ardhur koha që një gjë e tillë të realizohet.

“Është e vërtetë se gjatë javës së kaluar, kryetari Ali Ahmeti ka patur një takim me kryetarin e PDSH-së, z. Menduh Thaçi lidhur me këtë çështje, por edhe për aktualitetin politik në vend. Kanë diskutuar për heqjen e formulimit matematikor që ka të bëjë me 20 % dhe zëvendësimin e të njejtit formulim me formulim adekuat siç është “Populli shqiptar” dhe “Gjuha shqipe”, si dhe konsultat do të vazhdojnë me të gjithë faktorët relevant në vend, për arsye se të gjitha të arriturat në të gjitha dimensionet në vendin tonë janë si rezultat i partneritetit të ngushtë edhe me miqtë tanë, përfshirë këtu edhe formulimet të cilat rrjedhin nga Marrëveshja Paqësore e Ohrit duke marrë për bazë praktikat më të mira ndërkombëtare” – u shpreh Ademi.

Ademi ka komentuar edhe qëndrimin e shprehur të kreut të VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski për heqjen e mekanizmave të “Badenterit” dhe “Balancuesit” sëbashku me formulimin joadekuat “20%” duke e cilësuar se gjë e pamundur dhe se nuk mund të ketë kthim prapa sa i përket zbatimit të kritereve që evituan fenomenet e majorizimit për të gjitha çështjet që i prekin bashkësitë tjera etnike dhe diskriminimit.

“Shumica e badenterit, apo shumica e dyfishtë, vetëm sa për të rikujtuar, një mekanizëm i tillë u parashikua për të evituar majorizimin për të gjitha çështjet të cilat i prekin bashkësitë e tjera, jo-maqedonase dhe sigurisht se kthim mbrapa nga e njëjta zgjidhje nuk mund të ketë. Deri para vitit 2001, ne e dijmë se sa shqiptarë e sa pjesëtarë të komuniteteve tjera ishin pjesë e sektorit publik, administratës shtetërore dhe sa janë tani. Vetë balacuesi duhet të jetë funksional, madje edhe ta mbindërtojmë që mos të ketë keqpërdorime sa i përket implementimit të këtij mekanizmi e assesi nuk mund të diskutohet për abrogimin ose shfuqizimin e kësaj zgjidhje” – potencoi Ademi.

VIDEO : https://fb.watch/gnHCczZi4R/

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Mos i humbisni

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Prej sot fillon pagesa e pensioneve me rritje prej 5.3%. Më së shumti do të marrin përfituesit e pensionit më të lartë, rreth 3700 denarë...

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...