Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

I dyti fëmijë – luks, statistikë katastrofale demografike

Në vitin 2000 në Maqedoni kanë lindur 26.168 fëmijë. Të njëjtin vit kanë vdekur 17.085 njerëz, që do të thotë se rritja natyrore ka qenë 9.083. Sipas një analize të portalit në gjuhën maqedonase, në dy dekadat e kaluara shënohen të dhëna shqetësuese demografike, numri i të vdekurve vazhdimisht është rritur, kurse i të lindurve është ulur. Kulminacioni ndodhi në vitin pandemik 2020, kur janë regjistruar 25.755 të vdekur kundrejt 19.031 lindjeve, me cka për 6.724 është më I madh numri të vdekurve se sa I lindjeve.

Sipas portalit “Pari”, rritja negative natyrore për herë të parë është shënuar në vitin 2019 kur ka pasur 19.845 lindje dhe 20.446 vdekje.

Të dhënat statistikore tregojnë se shkalla e fertilitetit në vitin 2020 ka qenë 1.31 lindje në një grua. Do të thotë se tashmë rrallë kush vendos për lindjen e fëmijës së dytë, për cka ekzistojnë gjasat për vazhdimin e trendit negativ demografik, nëse merret parasysh se martesat tashmë bëhen kur çiftet janë më të moshuar.

Njëkohësisht, sic njofton KlanM, Enti Shtetëror për Statistika ka regjistruar ulje të dukshme të shkallës së martesave. Nëse në vitin 2008 ka pasur 7.2 martesa në 1.000 banorë, në vitin 2020 janë shënuar 5 martesa në 1.000 banorë.

Portali “Pari”, rikujton se me uljen e lindjeve, zvogëlohet fuqia punëtore që duhet të jetë bartëse e aktiviteteve ekonomike në një vend, por edhe alimentimi i sistemit tatimor, me këtë edhe të fondit pensional. Që e keqja të jetë më e madhe, situata vazhdon të komplikohet me largimin e të rinjve nga vendi.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...