Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Sveçla: Do të kërkojmë ekstradimin e Radoiçiçit dhe jo vetëm

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Grubi: Qeveria miratoi vendimin për lëvizjen e qytetarëve me letërnjoftime në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi, Bosnjë dhe Serbi

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi, njëherit edhe Ministër në Ministrinë për Sistem Politik dhe Marëdhënije ndërmjet bashkësive ka njoftuar se në mbledhjen e 93-të të rregullt Qeveria ka miratuar informacionin për lidhjen e Marrëveshjes për lirinë e lëvizjes me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor, (Shqipërinë, Bosnjë dhe Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi, dhe Serbinë)Ai mes tjerash ka thënë se Qeveria ka shqyrtuar dhe njëherit edhe miratuar informacionin për pagesën e pensioneve për muajin Tetor 2022 me çrast kanë obliguar Fondin e Sigurimit Pensional dhe Invalidor që të dhënat për pensionet t’ua dorëzojë bankave jo më vonë se data 28.10.2022.

Njoftimi i plotë:

Pagesa e pensioneve të muajit Tetor nga data 31, mbetet në fuqi aplikimi i kohës verore dhe dimërore, pranohen tekstet e Marrëveshjeve për lëvizjen me karta identiteti në Ballkanin Perëndimor dhe njohja e kualifikimeve profesionale

Nga Mbledhja e 95-të e qeverisë:

Shqyrtuam dhe miratuam Informacionin për lidhjen e Marrëveshjes për lirinë e lëvizjes me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor, (kjo Marrëveshje mbulon të gjashtë vendet e rajonit Shqipërinë, Bosnjë dhe Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë),

Shqyrtuam dhe miratuam Informacionin për lidhjen e Marrëveshjes për njohjen e kualifikimeve profesionale të mjekëve, stomatologëve dhe arkitektëve,

Shqyrtuam dhe miratuam Informacionin për përfundimin e Marrëveshjes për njohjen e kualifikimeve të arsimit të lartë,

Shqyrtuam informacionin lidhur me analizën e përgatitur për mundësinë e vazhdimit të aplikimit të kohës verore,

Me propozim të Ministrisë së Mbrojtjes morëm tri vendime, për:

  • dërgimin e pjesëtarëve të ushtrisë në stërvitje në misionin TALOS 22, në Greqi;
  • dërgimin e pjesëtarëve të ushtrisë në stërvitjen në misionin Balkan Shield 22 në Greqi,
  • është shqyrtuar dhe miratuar edhe informacioni me vendim për hyrjen dhe qëndrimin e forcave të armatosura të huaja me qëllim të pjesëmarrjes në stërvitje në mbështetje ajrore me avionë të Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në terrenin stërvitor në Krivollak,

Shqyrtuam dhe miratuam Informacionin për pagesën e pensioneve për muajin Tetor 2022 dhe obliguam Fondin e Sigurimit Pensional dhe Invalidor që të dhënat për pensionet t’ua dorëzojë bankave jo më vonë se data 28.10.2022.

  • për pensione deri në 11.000 denarë, pagesa duhet të bëhet më 31.10.2022 (e Hënë);
  • për pensionet në vlerë prej 11.001-14.000 denarë, pagesa të bëhet më 01.11.2022 (e martë);
  • për pensionet në vlerë prej 14.001-18.000 denarë, pagesa të bëhet më 02.11.2022 (e mërkurë) dhe
  • për pensionet me vlerë mbi 18.001 denarë, pagesa të bëhet më 03.11.2022 (e enjte).

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Sveçla: Do të kërkojmë ekstradimin e Radoiçiçit dhe jo vetëm

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Mos i humbisni

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...

MASH: Komuna e Tetovës më pak të merret me politikë, e më shumë të fokusohet te nxënësit!

Pushteti Lokal në komunën e Tetëvës duet të jetë më tepër azhurmues në punën e saj, veçanarishtë gjatë përmbushjesë së deytrimeve në fushën e...