Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Kovaçevski: 80 milionë euro mbështetje nga Bashkimi Evropian për Maqedonin për përballjen me krizën energjetike

Bashkimi Evropian do t’i japë mbështetje financiare Maqedonisë së Veriut për t’u përballur me krizën energjetike. Transhi i parë është në vlerë prej 80 milionë euro, i cili do të përdoret për mbështetje buxhetore në vend deri në fund të vitit, njoftoi kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski në konferencën e përbashkët për shtyp të sotëm me Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, transmeton InfoShqip.

“Kemi biseduar me presidentin e Komisionit Evropian, kemi biseduar në nivel të Komisionerëve Evropianë për Financa dhe në nivel të Komisionerëve Evropianë për Energji. Në të gjitha këto bisedime morën pjesë edhe ministrat e ekonomisë dhe financave. Kësti i parë i ndihmës, siç tha kryetari i komisionit, është një grant prej 80 milionë eurosh që do të përdoret për mbështetje buxhetore në vend, deri në fund të vitit. Pra, në dy muajt e ardhshëm do të kryhen të gjitha formalitetet dhe tashmë nga janari do të mund të tërheqim fondet për mbështetje buxhetore.

Kjo do të thotë se ato burime financiare në muajt më të vështirë, janar, shkurt, mars, do të mund të përdoren për të përballuar krizën energjetike, pra për qëllimet që do të parashikojë buxheti me buxhetin e vitit 2023, i cili së shpejti do të miratohet. nga Qeveria dhe do të hyjë në Kuvend”, theksoi kryeministri Kovaçevski.

Në të njëjtën kohë, kryeministri Kovaçevski theksoi se kjo nuk do të jetë e vetmja ndihmë sepse, siç paralajmëroi presidenti i Komisionit Evropian Von der Leyen, tashmë është duke u konsideruar ndihma e re, jo vetëm në grante, por edhe në ndihma rajonale për financimin e kapitalit. projektet për lidhje me gaz dhe për sigurimin e burimeve të reja të furnizimit me energji elektrike. Këtu, siç tha kryeministri Kovaçevski, para së gjithash mendohet për projekte të mëdha që janë planifikuar në rajon për ndërtimin e termocentraleve të gazit dhe termocentraleve të tjera energjetike për të stabilizuar prodhimin e energjisë elektrike në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...