Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Saliu: Koha që partitë shqiptare të harmonizojnë qëndrimet për heqjen e 20%

Duke folur rreth heqjes së termit “20%”, profesori universitarë, Argëtim Saliu në një prononcim për indeks.mk ka thënë se partitë politike shqiptare duhet të jenë të bashkuara, të unifikuara rreth këtij qëllimi dhe nuk duhet të kenë dallime.

“Establishmenti, krerët e partive politike shqiptare duhet të krijojnë një qëndrim të harmonizuar që të vijë deri tek ndryshimi i Kushtetutës. Taksativisht, nenit 7-të ku përmendet se gjuha zyrtare është gjuha e atyre që janë mbi 20%”, tha fillimisht Saliu.

Shtoi se në asnjë shtet në asnjë Kushtetutë nuk i vlerëson qytetarët e shtetit në mënyrë sasiore siç është tek ne.

“Bazuar në praktikat e kushtetutave të ndryshme nga rajoni dhe nga arenat ndërkombëtare, ne në asnjë kushtetutë nuk hasim që kushtetuta në mënyrë taksative tregon apo i vlereson qytetarët e shtetit në mënyrë sasiore, siç është në vendin tonë, ku ne karakterizohemi si 20 përqindsh”.

Në një shkrim të mëhershëm, profesor Saliu kishte potencuar se Kushtetuta e një shteti normal, demokratik duhet vazhdimisht t’i plotësojë nevojat e të gjithë qytetarëve të saj, në pajtim me standardet më të larta ndërkombëtare si dhe vet të zhvillohet vazhdimisht.

E si shembull pozitiv, Saliu ka marrë Kushtetutën e Kosovës në të cilën, gjuha Serbe njihet si gjuhë zyrtare.

“Nga pratika mund të merret si model neni 5 i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, ku në mënyrë taksative theksohet se gjuha shqipe dhe gjuha serbe janë gjuhë zyrtarë në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës”, ka deklaruar Saliu.

Ndryshe, javë më parë, kreu i BDI-së, Ali Ahmeti takoi kreun e PDSH-së për të diskutuar rreth heqjes së termit 20% dhe për të njëjtën çështje është deklaruar edhe Aleanca për Shqiptarët.

Nënkryetari i BDI-së, Arbër Ademi tha dje se përveç termit “20%” nuk diskutohet fare heqja e “Badenterit” dhe “Balancerit”.

Latest Posts

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Mos i humbisni

Tensionet në veri/ Hasani: Serbia i “fryu zjarrit” të konfliktit, palët t’i rikthehen dialogut

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ka rikonfirmuar pozicionimin e Shqipërisë krah Kosovës, lidhur me tensionet e regjistruar së fundmi...

Ikën edhe një gazetare nga ALSAT!

Pas tre gazetarëve që u larguan ditë më parë nga Tv ALSAT, është larguar një gazetare tjetër. Evi Shkopi është gazetarja e katërt që...

Ademi: Opozita shqiptare e udhëhequr nga VMRO bllokoi ligjin për lojërat e fatit

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arber Ademi përmes një press-konferenca hodhi poshte të gjitha pretendimet e opozitës shqiptare mbi ligjin për lojrat e...

Përçahet rëndë Alternativa në Tetovë/ Deputeti Hysni Ismaili: Nuk e njoh degën e zgjedhur mbrëmë, kemi degën dhe organet tjera

Deputeti i Alternativës, Hysni Ismaili është kontaktuar për të marë qëndrimin e tij për mos pjesëmarrje në kuvendin e djeshëm ku u zgjodh kryesia...