Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Hysni Ismaili është nënkryetar i ri i Kuvendit

Me 62 vota “pro”, Hysni Ismaili nga radhët e partisë Alternativa u zgjodh nënkryetar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, në vazhdimin e sotëm të seancës së 71-të. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, e ndërpreu vazhdimin e kësaj seance dhe njoftoi se deputetët do të njoftohen më tutje për vazhdimin e saj.

Seanca filloi me një orë vonesë dhe në të nuk morrën pjesë deputetët e opozitës VMRO-DPMNE dhe koalicionit.

Në rendin e ditës të kësaj seance është edhe Interpelanca për punën e kryetares së Komisionit për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Sonja Mirakovska, e parashtruar nga deputetja e opozitës VMRO-DPMNE. Po ashtu, në kuadër të kësaj seance, deputetët duhet të diskutojnë edhe për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për tregtinë në procedurë të shkurtuar, për Projektligjin për plotësimin e Ligjit për mjedisin jetësor, në lexim të dytë, ndryshimet në Ligjin për marrëdhëniet e punës dhe Ligjin për sigurimin pensional dhe invalidor me procedurë të shkurtuar, si dhe projektligje të tjera dhe disa raporte vjetore për punën e institucioneve për vitin 2021.

Paraprakisht deputetët kanë votuar për ministër të ri të Vetëqeverisjes Lokale Risto Penovin dhe për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese Fatmir Skenderin dhe Tatjana Vasic Bozaxhieva. Deputetët e VMRO-DPMNE-së u larguan nga salla e Kuvendit në fillim të debatit për zgjedhjen e gjyqtarëve kushtetues.

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...