Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Risto Penov u zgjodh ministër për vetëqeverisje lokale

Penov vjen në postin ministror pasi bashkëpartiaku i tij dhe paraardhësi Goran Milevski dha dorëheqjen nga posti për arsye personale.

Debati për zgjedhjen e Penovit zgjati tri ditë, ndërsa në debatin e sotëm deputetët e VMRO-DPMNE-së theksuan se meritat e Penovit nuk janë “aq të mëdha”. Deputeti Antonio Milloshoski tha se “është e paqartë pse nuk është propozuar Kurto Dudush për ministër për vetëqeverisje lokale”.

“Ndoshta Risto Penov dikur ishte i njohur më mirë me sfidat e vetëqeverisjes lokale dhe problemet me të cilat ballafaqohen komunat, por ka kryetarë komunash që në këtë moment ballafaqohen me problemet aktuale dhe e dinë se çfarë është më seriozisht e nevojshme për zhvillimin e vetëqeverisjes lokale. Kurto Dudush është kandidat i LDP-së dhe është e paqartë pse LDP-ja nuk i beson atij që të jetë Ministër i Vetëqeverisjes Lokale. Kurto Dudush me gjasë nuk është i dëshirueshëm as në LDP e as në Qeveri që të përfaqësojë interesat e vetëqeverisjes lokale”, tha Milloshoski.

Rekomandimi im për kryeministrin dhe për Risto Penovin, siç tha ai, është “të inkurajojnë dhe mundësojnë qytetarët që të zgjedhin kryeministër, ministër të vetëqeverisjes lokale, ekonomi, shëndetësi dhe gjithçka tjetër, njerëz të cilëve mund t’u besojnë, sepse është e qartë se ky ekip arrin vetëm dështime”.

Deputetja e LSDM-së, Sanela Shkrijelj, beson se Penov do të jetë në “tokë të njohur” në departamentin e vetëqeverisjes lokale dhe kjo, sipas saj, mund të shihet si zhvillim pozitiv i ngjarjeve.

“Metropoli u gjend në një klinç mes Arsovskës dhe VMRO-DPMNE-së, që e solli në atë vend. Fatkeqësisht, për shkak të tregut të dështuar partiak, u bë e qartë se Shkupi do të mbytet në mbeturina, nuk do të mbillet asnjë pemë, trafiku publik do të mbetet i pazgjidhur, ngrohjen dhe ndriçimin do ta zgjidhë qeveria, ndërsa Danela dhe VMRO-DPMNE do të përhapin luftën dhe në komunat e tjera në Qytetin e Shkupit. Për këto arsye unë e mbështes edhe më shumë propozimin që Risto Penov të zgjidhet ministër dhe pajtohem me pritshmëritë e kryeministrit që duhet dhe besoj se do të tregojë përkushtim, punë, qasje të ndershme ndaj qytetarëve dhe shtetit. E di që këtë mendim për Penovin e ndajnë edhe kolegët e opozitës, tha Skryjelj.

Deputetja nga radhët e LDP-së, Monika Zajkova, thotë se Risto Penov është ndër të paktët politikanë, kujtimet e të cilit në opinion janë pozitive dhe që konsiderohet si politikan që shoqëron stabilitetin dhe përvojën.

“Ai nuk është një njeri që sapo privatizoi, por një njeri që e rregulloi situatën në qytetin e Shkupit. Penov është babai i funksionalitetit të Shkupit, stacionit të ri të autobusëve, bregut, modernizimit të sheshit të Shkupit dhe një sërë projektesh të tjera për të cilat qytetarët mund të dëshmojnë”, tha Zajkova.

Deputetët vazhduan me pikën e dytë të rendit të ditës, gjegjësisht zgjedhjen e gjyqtarëve kushtetues, për të cilën ka përfunduar debati dhe duhet të votohen vetëm Fatmir Skender dhe Tatjana Vasic Bozadzieva. Në rendin e ditës të seancës, ndër të tjera, janë ligjet që kanë të bëjnë me masat për përballimin e krizës energjetike, si dhe ndryshimet në ligjet për shoqatat dhe partitë politike.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...