Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Hoxha: Mickoski po kërkon te shqiptarët një partner të dëgjueshëm, pa peshë politike

Sipas Arjanit Hoxhës, i ftuar sonte në Click Plus në TV21, tha se Mickoski kur të vijë në pushtet po kërkon nga pala shqiptare...

Qeveria italiane do të kriminalizojë festimet e mëdha

Qeveria e re italiane, me Giorgia Melonin në krye, ka thënë se do t’i bëjë të paligjshme festimet e mëdha, disa orë pas ndalimit të një organizimi të tillë në veri të Italisë.

 

Krimi i ri i “tubimeve të rrezikshme” prej më shumë se 50 personave, mund të ndëshkohet me deri në gjashtë vjet burgim dhe hap rrugën për përgjim të organizatorëve.

 

Të hënën, më shumë se 1.000 personave u është thënë që të largohen nga një festë e madhe në Modena.

 

“Festës i ka ardhur fundi!” ka deklaruar ministri i të djathtës ekstreme, Matteo Salvini.

 

Banorët janë ankuar për 48 orë të muzikës me zë të lartë në një festë për Natën e Shtrigave (Halloween), e cila ka tërhequr shumë të rinj nga qytetet italiane, por edhe nga Belgjika dhe Franca.

 

Pjesëmarrësit kanë planifikuar që të festojnë deri të martën, mirëpo pas urdhrit të autoriteteve ata janë larguar.

 

Kryeministrja Meloni ka argumentuar se ligji i ri synon të mbrojë njerëzit nga dëmet eventuale dhe nuk përbën ndryshim nga pjesa tjetër e Evropës.

 

Sipas saj, një vendim i tillë tregon se shteti i Italisë nuk është më i dobët në respektim të rregullave.

 

Qeveria e kaluar veçse pati nisur punën për ndryshim të ligjit, pas organizimit të një feste të madhe më 2021, e cila ka përfunduar me dy persona të vdekur.

 

Kritikët kanë pyetur se pse Qeveria ka shënjestruar festat e organizuara nga të rinjtë, dhe ka injoruar një marsh fashist në fundjavë të mbi 2.000 mbështetësve të ish-diktatorit italian, Benito Mussolini.

 

Në këtë organizim janë kënduar himne fashiste, është kujtuar marshi i Mussolinit në Romë dhe nisja e regjimit fashist 100 vjet më parë.

 

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Piantedosi, ka argumentuar se dy ngjarjet kanë qenë “krejtësisht të ndryshme” dhe që marshi i Mussolinit nuk ka prishur rendin publik dhe është mbajtur me vite.

 

Në anën tjetër, sipas tij, festimet me zë të lartë të muzikës, kanë shkaktuar shqetësim në Modena.

Latest Posts

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Hoxha: Mickoski po kërkon te shqiptarët një partner të dëgjueshëm, pa peshë politike

Sipas Arjanit Hoxhës, i ftuar sonte në Click Plus në TV21, tha se Mickoski kur të vijë në pushtet po kërkon nga pala shqiptare...

Mos i humbisni

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...

Taksa e banesës, ja sa u rrit fatura e ujit në Tiranë

Rillogaritja e taksë së banesës nga ana e bashkisë Tiranë që nga muaji gusht ka rritur faturën e ujit të pijshëm, aty ku...

Serwer parashikon ‘skenarët’ e Serbisë

Profesori amerikan, Daniel Serwer, i cili është njohës i mirë i Ballkanit, ka thënë se përpjekjet e Serbisë për të destabilizuar Kosovën në mënyrë...