Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Masoneria e prokurorit Ermon Neziri nën llupën e Këshillit të Etikës

Të hënën do të mbahet votimi për kreun e ri të Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Nëse prokurori shkupjan Ermon Neziri, i cili është edhe kandidat për kryetar të ri të Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, ka lidhje me të ashtuquajturën Dhoma e Masonëve të Maqedonisë dhe në këtë mënyrë ka rrezik potencial në punën e tij, do të kontrollohet nga Këshilli i Etikës në Prokurorinë Publike.

Pasi morëm një dokument sipas të cilit, dy vite më parë, për të ashtuquajturin Oficeri i Madh, në mesin e disa emrave u gjet dhe emri Ermon Neziri, që përkon me emrin e prokurorit, Kanal 5 kërkoi një opinion nga institucionet kompetente.
Ministria e Drejtësisë bëri me dije se kompetent është Këshilli i Prokurorëve Publikë, nga ku na udhëzuan që të gjitha informatat t’ia dorëzojnë Këshillit të Etikës, i cili ka edhe përfaqësues nga Këshilli i Prokurorëve Publikë.

“Pretendimet duhet të shqyrtohen dhe Këshilli i Etikës duhet të japë mendimin e tij, të cilin ia dorëzon prokurorit publik të prokurorisë publike kompetente në të cilën prokurori publik kryen funksionin, si dhe prokurorit të lartë publik. Mendimi mund të jetë nëse është shkelur apo jo Kodi i Etikës”, thonë nga Këshilli i Prokurorëve Publikë.

Sipas informacioneve, kjo do të ndodhte gjatë javës së ardhshme, duke qenë se nëse vërtetohet se dokumenti është autentik dhe vërtetohet se bëhet fjalë për prokurorin, hapet pyetja nëse anëtarësimi në një organizatë sekrete është në përputhje me normat ligjore dhe etike.
Dje në një pyetje nga Kanal 5, prokurori Neziri pohoi se ndoshta bëhet fjalë për një dokument të falsifikuar për të cilin dyshon se ka ardhur nga, siç tha ai, disa grupe interesi.

Meqë ra fjala, ishte pikërisht ky rasti i anëtarësimit në një dhomë masonike që çoi në dorëheqjen e kryeprokurorit publik kroat dy vite më parë.

Kodi i etikës së prokurorëve publik u miratua vitin e kaluar.

Ai parashikon, ndër të tjera, se:

“Prokurorët publikë brenda orarit të punës dhe jashtë tij, duhet të sillen në atë mënyrë që të mos vënë në dyshim dinjitetin dhe reputacionin e prokurorisë publike, të përmbahen nga kryerja e veprimtarive që do të ishin në kundërshtim me detyrat zyrtare ose që mund të zvogëlojnë reputacionin e tyre shoqëror dhe reputacionin e prokurorisë publike”.

Të hënën do të mbahet votimi për kreun e ri të Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Rreth 160 prokurorë në vend me zgjedhje të drejtpërdrejta do të votojnë për njërin nga katër kandidatët, Islam Abazi, Ermon Neziri, Desa Paunovska dhe Vilma Ruskovska.

Latest Posts

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Mos i humbisni

Njihuni me Bedri Ramadanin, kardiokirurgun shqiptar në Gjermani që ka shpëtuar 6000 jetë dhe ka bërë 300 transplante të zemrës

I lindur më 5 qershor të vitit 1970, Bedri Ramadani shkollën fillore e ka kryer në Vaksincë - Llojan, derisa gjinmnazin gjatë viteve 1985-1989...

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...