Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Stoltenberg: Rusia të kuptojë se nuk do të ketë fitues në një luftë bërthamore

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Rusia duhet të kuptojë se nuk do të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe se Ukraina ka të drejtë të mbrohet.

 

“Duhet të kuptojmë se këtë luftë e filloi Putini. Ishte zgjedhja e tij. Nëse ai dëshiron, ai mund t’i japë fund nesër”, tha Stoltenberg, në një intervistë për AA.

 

”Falënderojmë presidentin Erdogan dhe Turqinë për përpjekjet e tyre si në mbështetjen e Ukrainës ashtu edhe në lehtësimin e marrëveshjes për eksportin e grurit nga Ukraina. Kjo ndihmon në uljen e çmimeve të ushqimeve dhe është e rëndësishme për të gjithë botën, veçanërisht për vendet më të varfra”, shtoi ai.

 

”Sigurisht që të gjithë duan që kjo luftë të përfundojë, por ne duhet të kuptojmë se çfarë është ajo. Kjo është një luftë sulmuese. Rusia, Putini po pushton një vend tjetër. Natyrisht, Ukraina ka të drejtë të mbrohet për të rimarrë territoret që Rusia ka pushtuar. Ne duhet të kuptojmë se Putini e filloi këtë luftë, ishte zgjedhja e tij dhe ai mund t’i japë fund kësaj lufte nesër nëse dëshiron. Në të njëjtën kohë, ne duhet të kuptojmë se do të kemi paqe nëse Putini dhe Rusia pushojnë së luftuari. Nëse Zelenskyy dhe Ukraina pushojnë së luftuari, Ukraina do të pushojë së ekzistuari si një komb i pavarur sovran. Prandaj, ne kemi përgjegjësinë për të mbështetur Ukrainën, për t’i mundësuar asaj të mbrojë veten”, tha Stoltenberg.

 

”NATO është aleanca më e fortë në histori. NATO përfaqëson 50 për qind të fuqisë ushtarake botërore. Natyrisht, ne jemi të gatshëm të mbrojmë dhe mbrojmë të gjithë aleatët e NATO-s. Kjo është për të parandaluar luftën, jo për të shkaktuar luftë. Është absolutisht e qartë se Aleanca do të përgjigjet me misionin bazë të NATO-s “të gjithë për një dhe një për të gjithë”, theksoi ai.

 

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...