Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Zgjedhjet e mesme në SHBA; sondazhet favorizojnë republikanët

Pak orë i ndajnë qytetarët amerikanët nga nisja e votimit për zgjedhjet e mesme në Shtetet e Bashkuara. Amerikanët do të thonë fjalën e tyre për të rinovuar të gjitha vendet në Dhomën e Përfaqësuesve dhe një të tretën e vendeve të Senatit.

 

Gara duket favorizuese për republikanët të cilët e kanë bazuar fushatën e tyre në krizën ekonomike dhe inflacionin e lartë për të cilat fajësojnë politikat e Biden, demokratët me në krye presidentin Biden e kanë zhvilluar fushatën për mbrojtjen e të drejtave të grave.

Administrata Biden ka akuzuar republikanët se duan ta çojnë vendin drejt kaosit duke mos pranuar humbjen në zgjedhje, ndërsa thotë se Donald Trump mbështetet nga disa grupe ekstremiste.

Së fundmi vet kreu i Shtëpisë së Bardhë u ka bëre thirrje amerikanëve që të tregojnë kujdes për kë do të votojnë, pasi këto zgjedhje do të vendosin fatin e Amerikës për 20 vitet e ardhshme.

 

“Demokracia është fjalë për fjalë në fletëvotim. Ky është një moment përcaktues për kombin. Dhe të gjithë duhet të flasim me një zë, pavarësisht nga partia. Nuk ka vend në Amerikë për dhunë politike” është shprehur Biden në Pensilvani.

Por pavarësisht fushatës intensive nga ana e demokratëve të cilët bënë pjesë të saj edhe ish-presidentin Barak Obama, analistët theksojnë që republikanët do arrijnë një fitore të thellë për Dhomën e Përfaqësuesve dhe gjithashtu mund të marrin revanshin edhe në Senat.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...