Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Erdogan: Turqia nuk është e gatshme ta pranojë Suedinë në NATO

Megjithë “hapat pozitivë” për të përmbushur kërkesat turke për solidaritet në luftën kundër terrorizmit, Ankaraja nuk është ende gati të mirëpresë Stokholmin në NATO, deklaroi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

 

 

”Qeveria e tij ende duhet të zbusë shqetësimet e opinionit publik turk se solidariteti në NATO sigurohet para zgjedhjeve të vitit të ardhshëm”, tha Erdogan në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin suedez Ulf Kristersson në Ankara.

 

 

“Mendoj se miku im i dashur Kristersson do të më kuptojë menjëherë,” tha Erdogan, duke shtuar se ”Turqia ende pret hapa konkrete nga Suedia”, duke përfshirë riatdhesimin e disa të dyshuarve që Ankaraja i konsideron “terroristë”.

 

 

Erdogan emëroi ish-kryeredaktorin e një gazete tashmë të zhdukur, të lidhur me klerikun islamik me bazë në SHBA, Fethullah Gylen, si një nga të dyshuarit e kërkuar për riatdhesim.

 

 

Turqia e klasifikon grupin si terrorist.

 

 

Turqia kishte bllokuar Suedinë dhe Finlandën nga anëtarësimi në NATO, duke përmendur mbështetjen e tyre të supozuar për grupe të tilla si Partia e ndaluar e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) – të cilën BE dhe SHBA e klasifikojnë si organizatë terroriste.

 

 

”Turqia mbështet politikën e dyerve të hapura të NATO-s dhe shpreson se një takim i planifikuar midis tre vendeve në Stokholm më vonë këtë muaj do të prodhojë një rezultat më pozitiv”, shtoi Erdogan.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...