Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Bajqinovci: Kurti s’pranon kurrfarë Asociacioni, as atë konform Gjykatës Kushtetuese


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk do ta nënshkruajë formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Kështu ka deklaruar deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci.

Këto deklarata ai i ka bërë në emisionin “Këndi i Debatit” në tëvë1, duke thënë se nuk do ta firmosë as opsionin që propozon Gjykata Kushtetuese.

“Unë mendoj qëndrimi është që nuk do të ketë njëetnik dhe nuk do të ketë Asociacion i cili do të ketë kompetenca ekzekutive. Kurti tregoi se nuk do të ketë fare Asociacion. Unë po flas që Kurti nuk do ta nënshkruajë asnjëherë Zajednicën qoftë edhe konform Gjykatës Kushtetuese. Unë nuk besoj që do ta nënshkruajë, kurrfarë Asociacionin edhe e ka përmend se çka është një etnike nuk do ta implementojë”, tha ai.

Sipas tij, formimin e një Asociacioni të tillë nuk e parasheh as plani franko-gjerman, teksa shton se propozimin e Kushtetueses nuk e pranon Serbia.

“Po, kështu unë të paktën edhe plani franko-gjerman nuk e parasheh formimin, këtu është problemi nuk e parasheh. Epo tash unë mendoj se është problem edhe i Serbisë sepse këta me siguri edhe kur e kanë analizuar atë projekt e kanë parë që kompetenca ekzekutive në sistemin lokal nuk mund të ketë. Atë Gjykatës Kushtetuese nuk ta pranon edhe sot Serbia, është zhveshur prej 22 kompetencave, por veç Vuçiqi nuk e thotë e dua atë Gjykatës Kushtetuese. Serbia nuk e pranon atë e ka thënë publikisht”, shtoi ai.

Madje, ai thotë se presioni për këtë çështje është më i madh në vend sesa ndërkombëtar.

“Shpesh mendoj më shumë po kemi presion nga brenda sesa nga jashtë shpesh flitet që ka nga jashtë por besoni shumë ka më shumë presione publike nga njerëz me ndikim dhe nga opozita sesa ndërkombëtarë, unë vet kam diskutuar shpesh ka më shumë presion nga brenda për situata dhe vendime të caktuara”, tha ai.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...