Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Tërmeti që tronditi Italinë/ Banorët të tmerruar: Lëvizte pallati

Frikë e madhe mëngjesin e kësaj të mërkure në rajonin e Ankonës në Itali.

Lëkundja e fortë e tokës me magnitudë 5.7 ballë me epiqëndër në Marche, Pesaro në orën 07:07 ka tmerruar banorët.

Kryebashkiaku i Pesaros shprehu frikën e tij nga pasojat e këtij tërmeti të fortë.

“Po kryejmë kontrolle, shumë njerëz janë në rrugë dhe për momentin nuk ka dëme të konsiderueshme por po bëjmë të gjitha kontrollet e mundshme në të gjithë ndërtesat, sepse goditja ishte e fortë dhe prandaj kemi frikë nga pasojat”.

 

Banorët në Fano, zonë në qëndër të tërmetit treguan përjetimet e para të frikës së madhe nga lëkundja e parë e fortë.

“Dritat e rrugëve të ndriçimit publik lëkundeshin si thupra, gjithçka dridhej fort, një ndjesi e tmerrshme dhe njerëzit u derdhën në rrugë”. Kështu ka thënë një banor i Fanos (Pesaro Urbino) menjëherë pas lëkundjeve.

Në Palazzo delle Marche, selia e Asamblesë Legjislative, disa pjesë suvaje ranë në zyra, ndërsa stafi i Këshillit të Qarkut Marche u lajmërua të qëndronte në shtëpi.

Edhe në Rimini tronditja u ndje qartë: zgjati rreth dhjetë sekonda, gjatë së cilës ndërtesat lëviznin ndërsa llambadarët lëkundeshin.

Trafiku hekurudhor u pezullua si masë paraprake dhe për kontrolle në linjën e Adriatikut, midis Rimini dhe Varano, në Ankona-Romë, midis Falconara dhe Jesi, dhe në Rimini-Ravena, midis Gatteo dhe Cesenatico.

E njëjta gjë ndodhi edhe me shkollat në disa lokalitete të Ankonës, sidomos në Pesaro./TGCOM

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...