Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Zvicra dhe Maqedonia e Veriut nënshkruajnë një marrëveshje për migracionin

Zvicra dhe Maqedonia e Veriut po zgjerojnë bashkëpunimin e tyre për migracionin. Ministrja e Drejtësisë, Karin Keller-Sutter dhe ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, kanë nënshkruar në Bernë një marrëveshje për migracionin.

Maqedonia e Veriut është në rrugën ballkanike të përdorur nga refugjatët dhe emigrantët që shkojnë drejt Evropës.

“Memorandumi i Mirëkuptimit krijon një kornizë për të gjitha aspektet e bashkëpunimit për migracionin midis Zvicrës dhe Maqedonisë së Veriut”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Drejtësisë.

“Ai parashikon vendosjen e një procesi dialogu dhe reflektimi të përbashkët për të zgjeruar bashkëpunimin në fusha të ndryshme midis dy vendeve, si parandalimi i migrimit të parregullt, ripranimi, nxitja e migracionit të rregullt dhe sinergjitë midis migrimit dhe zhvillimit.”

Ky është partneriteti i katërt migratorlidhje e jashtmenë Ballkanin Perëndimor dhe i teti në tërësi. Zvicra mban marrëveshje me Bosnje-Hercegovinën, Serbinë, Kosovën, Gjeorgjinë, Nigerinë, Sri Lankën dhe Tunizinë, shkruan swissinfo.ch.

Si vendi i parë pas Greqisë për emigrantët që përpiqen të arrijnë në Evropën Perëndimore përmes rrugës ballkanike, Maqedonia e Veriut u përball me sfida të mëdha gjatë krizës së migracionit 2015-16, shpjegoi ministri i Drejtësisë.

Tani, ajo po përballet sërish me sfida të mëdha për shkak të rigjallërimit të migracionit pas lehtësimit të masave të lidhura me COVID.

Latest Posts

Biden: Jam i shqetësuar për të ardhmen e ndihmës për Ukrainën

Çrregullimi brenda radhëve të republikanëve në Capitol Hill po i shkakton Presidentit Joe Biden shqetësim ndërsa ai punon për të siguruar fonde të...

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

Mos i humbisni

Njihuni me Bedri Ramadanin, kardiokirurgun shqiptar në Gjermani që ka shpëtuar 6000 jetë dhe ka bërë 300 transplante të zemrës

I lindur më 5 qershor të vitit 1970, Bedri Ramadani shkollën fillore e ka kryer në Vaksincë - Llojan, derisa gjinmnazin gjatë viteve 1985-1989...

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...