Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Tërheqja nga Kherson zhgënjen mbështetësit e Kremlinit në Ukrainë

Tërheqja e trupave ruse nga qyteti ukrainas i Khersonit ka zhgënjyer mbështetësit e politikave të Kremlinit. Kjo lëvizje e fundit e Moskës pavarësisht se u argumentua me taktikën e mbrojtjes së jetëve të ushtarëve shihet si poshtërim nga një pjesë e rusëve.

 

Kremlini pohoi se ky plan do të bënte të mundur zhvendosjen e linjave të mbrojtjes në bregun lindor të lumit Dnieper, ndërkohë që pranoi se ushtria po përballej me probleme furnizimi dhe për këtë arsye nuk mund ta mbanin më qytetin.

 

Tërheqja nga Khersoni duke ia dorëzuar atë ukrainasve lë një vakum në justifikimin e Moskës sesi qyteti i aneksuar nga Rusia tashmë iu dorëzua sërish ukrainasve, pasi kjo do të hidhte poshtë aneksimet e 30 shtatorit dhe tashmë një nga katër rajonet nuk do jetë më pjesë e Federatës Ruse.

 

Rusia u investua fuqishëm në Khersona që në fillim të marsit kur pushtoi qytetin duke shpërndarë pasaporta ruse, duke shpallur aneksimin  me anë të referendumeve si dhe duke e cilësuar atë pjesë të Federatës në fjalimin pompoz të Putinit më 30 shtator.

 

Por gjërat në terren kanë treguar të kundërtën dhe Rusia duket se nuk ka rrugë tjetër veçse të largohet andej nga kishte ardhur. Përveç Khersonit që ra në duart e ukrainasve vijon avancimi edhe në Luhansk.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...