Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Inflacioni grek në nivelin më të ulët të shtatë muajve

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Greqi u zbut në tetor për të arritur nivelin më të ulët në shtatë muaj, ndërsa prodhimi industrial ra për herë të parë në pesë muaj në shtator, theksoi Autoriteti i Statistikave Greke.

 

Çmimet e konsumit u rritën me 9.1% në terma vjetorë në tetor, më ngadalë se rritja prej 12% në shtator. Çmimet kanë qenë në rritje që nga maji i vitit të kaluar.

 

Për më tepër, kjo ishte norma më e ulët e inflacionit që nga muaji mars, kur çmimet ishin rritur me 8.9%.

 

Çmimet e ushqimeve dhe pijeve joalkoolike shënuan një rritje vjetore dyshifrore prej 14.8%. Kjo u pasua nga afër me një rritje prej 13.8% në kostot e transportit.

 

Në baza mujore, çmimet e konsumit ranë me 1.2% në tetor kundrejt një rikuperimi prej 2.9% në shtator. Të dhënat treguan se inflacioni i harmonizuar në BE gjithashtu ra në 9.5% në tetor nga 12.1% një muaj më parë.

 

Në bazë mujore, indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit ka rënë me 1.2% që nga shtatori, kur ato u rritën me 3%.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...