Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Civici: Inflacioni më i egër i tre dekadave të fundit

Eksperti i ekonomisë Adrian Civici është i mendimit se inflacioni i këtij viti rezulton të jetë më i egri jo i dekladës së fundit, por i 30-40 viteve të fundit.

 

Ndaj sipas tij, normalzimi i politikës monenatare mbetet mekanizmi i vetëm për të luftuar këtë fenomen, mekanizëm i cili i jep efektet nga 6 deri në 18 muaj më pas.

 

“Inflacioni duket të jetë në fazë rritje, jo me të njëjtat ritme rritjeje si muajt e fundit, ndaj për aq kohë sa do të kemi shifra në rritje të tij edhe politika e Bankës së Shqipërisë do të vijojë në këtë drejtim, pra të shtrëngimit të politikës monetare. Të njëjtën gjë po bëjnë të gjitha bankat qëndore. Bankat analziojnë shumë faktorë para se të marrin një vendim të tillë, pasi kjo vendimmarje është komplekse”, u shpreh Civici në emisionin “E-ZONE” në “Vizion Plus”.

 

Në këto kushte, i vetmi sugjerim për ata kredimarrës që goditen më shumë nga kjo politikë e bankës është që të rishkojnë kontratat  e tyre të kredisë, me fokus ristrukturimin e tyre.  

 

“Ata që kanë marrë kredi janë më të goditurit, pasi tashmë po paguajnë më shtrenjtë, për shkak të rritjes së kostos së lekut. Në bashkpunim edhe me bankën ku kanë marrë kredinë, ata që janë më në vështirësi mund të rishohin kontratën e tyre duke i zgjatur afatet dhe duke reduktuar kostot mujore, deri në relaksimin e kësaj krize çmimesh”, deklaroi Civici.

Latest Posts

Grubi: Mbi 2.000 vende pune në Kërçovë, Tetovë, Strugë, Gostivar, Manastir… APLIKONI!

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka njoftuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se Panairi i punës nga Bechtel & Enka po vijon...

Papa Françesku: Emigrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për migrantët që e kalojnë Mesdheun, sepse “ata që e...

Bozhanaj “çmendet” në gjykatë/ Autori i plagosjes së efektivit të policisë: Jam amerikan!

“Jam amerikan dhe jo shqiptar”. Këto kanë qënë fjalët e pakta që Klered Bozhanaj i ka thënë përpara gjykatës këtë të shtunë, ndërkohë...

Mos i humbisni

Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.   Orlin...

Vrasja e 33-vjeçarit në Shkodër/ U qëllua pranë automjetit, trupi u gjet nga familjarët

Familjarët ishin ato që gjetën trupin e vrarë të 33-vjeçarit, Valter Fejza, që u ekzekutua mbrëmjen e kësaj të enjteje në Shkodër. Ai...

Zelenskiy në Uashington, kërkon më shumë ndihmë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbërriti në Kapitol të enjten mes pikëpyetjesh të ngritura nga republikanët nëse Kongresi duhet të miratojë një raund të ri...