Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Demokratët marrin Senatin/ Fitojnë në Nevada, Xhorxhia vendoset në dhjetor

Demokratët kanë marrë kontrollin e Senatit në SHBA, pasi senatorja Catherine Cortez Masto fitoi duke u rizgjedhur në Nevada kundrejt  Edison Research.

 

Demokratët aktualisht kanë 50 vende në Senat dhe republikanët 49. Ata gjithashtu mundën kandidatët republikanë në Michigan dhe Arizona. Vend i mbetur, Xhorxhia do të kaloj në balotazh në Dhjetor.

 

Në rast se Senati ndahet në mënyrë të barabartë midis dy partive, zëvendëspresidentja Kamala Harris ka votën vendimtare. Nëse senatori demokrat Raphael Ëarnock do të fitonte balotazhin e 6 dhjetorit në Xhorxhia kundër kundërshtarit republikan Herschel Ëalker, kjo do të zgjeronte shumicën e demokratëve në 51  kundrejt 49.

 

Një humbje republikane në Xhorxhia mund të zvogëlojë më tej popullaritetin e Trump, i cili ka bërë të ditur se do të rikandidojë për president në vitin 2024.

 

Megjithatë republikanët ende mund të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, pasi votat vazhdojnë të numërohen në  një pjesë e vogël të disa shteteve. Nëse ata  fitojnë  mund të bllokojnë një pjesë të madhe të axhendës legjislative të presidentit Biden.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...