Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Për shtatë ditë u dhanë mbi 5 mijë vaksina kundër gripit sezonal në Prishtinë


Rendi i qytetarëve të cilët presin për t’u vaksinuar kundër gripit sezonal në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, është reduktuar shumë.

Kjo për shkak se nga ky vit, vaksinimi mund të bëhet edhe në qendra tjera.

Bujar Gashi, drejtori i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, ka thënë për “Ju Flet Prishtina” se këtë vit vaksinat kanë ardhur në kohën e duhur.

“Këtë vit u bo vaksinimi afër lagjeve të tyre, tani i kemi në 13 institucione dhe është mirëpritur nga qytetarët sepse tashmë mund t’i marrin në lagjet e tyre”, ka thënë Gashi.

Për marrjen e kësaj kure prishtinasit shfaqën interesim të madh që nga ditët e para, derisa janë planifikuar të jepen 11 mijë vaksina.

Drejtori i QKMF-së në Prishtinë tha më tej se për 7 ditë janë administruar 5700 vaksina.

“Ne planifikojmë 11 mijë vaksina, por mundësia me u furnziu edhe më shumë e kemi derën hapur në Institut. Tash jemi në ditën e 8 dhe për shtat ditë janë dhënë 5700 vaksina dhe kemi një përgjigje të mirë të qytetarëve të kryeqytetit”, u shpreh ai.

Këtë lloj të vaksinës, përveç moshave të shtyra, mund të marrin edhe ata të cilët kanë imunitet më të dobët, por me rekomandimin e mjekut.

Naim Sveçla, specialist i mjekësisë familjare, ka thënë për JFP se vaksina është e domosdoshme, sidomos për grupmoshat e shtyra, mbi 60 vjeç, dhe ata me probleme kronike si tensioni, çrregullime me metabolizëm, veshkë e mushkri.

Sipas mjekëve, gjasat që këta qytetarë të preken nga gripet sezonale pas vaksinimit janë të vogla.

“Kjo qëndron se nëse këta pacientë e marrin këtë vaksinë të gripit, e kalojnë atë më lehtë pothuajse nuk vërejnë simptoma dhe mbi 90% nuk sëmuren nga gripi sezonal”, tha më tej Sveçla, raporton Klan Kosova.

Shefqet Bytyqi thotë se pas marrjes së kësaj kure nuk ka ndonjë problem shëndetësor gjatë stinës së dimrit sa i përket gripave sezonale.

Sipas mjekëve, vaksinimi më së miri është të bëhet brenda muajit nëntor deri në gjysmën e dhjetorit para ndryshimit të temperaturave të motit dhe shfaqjes së viruseve.

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

“Izet Mexhiti tha se se do të jetë pjesë e 61-shit”, thotë Arjanit Hoxha duke kujtuar nëntorin e vitit 2021

Kreu i PDE-së, Arjanit Hoxha në “Click Plus” në TV21 duke komentuar bashkimin e opozitës së vitit 2021 për ta rrëzuar pushtetin, tha se...

Mos i humbisni

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...

Taksa e banesës, ja sa u rrit fatura e ujit në Tiranë

Rillogaritja e taksë së banesës nga ana e bashkisë Tiranë që nga muaji gusht ka rritur faturën e ujit të pijshëm, aty ku...