Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Policia dhe transmetimet ukrainase kthehen në qytetin e Khersonit

Oficerët ukrainas të policisë dhe shërbimet televizive dhe radiofonike u kthyen të shtunën në qytetin jugor të Khersonit pas tërheqjes së trupave ruse, pjesë e përpjekjeve të shpejta por të kujdesshme për të rikthyer normalitetin në kryeqytetin e vetëm rajonal që ishte kapur nga forcat e Moskës para se të tërhiqeshin trupat ruse.

 

 

Ukrainasit anembanë vendit u zgjuan pas një nate festimesh entuziaste pasi Kremlini njoftoi se trupat ruse ishin tërhequr nga Khersoni në anën tjetër të lumit Dnieper. Ushtria ukrainase tha se po ndërmerrte “masat e stabilizimit” në zonat përreth qytetit.

 

 

 

Shefi i Policisë Kombëtare të Ukrainës, Ihor Klymenko, tha në një postim në Facebook të shtunën se rreth 200 oficerë ishin në shërbim në qytet, duke ngritur pika kontrolli dhe duke dokumentuar prova të krimeve të mundshme të luftës.

 

 

Ekipet e policisë po punonin gjithashtu për të identifikuar dhe neutralizuar municionet e pashpërthyera dhe një xhenier u plagos të shtunën teksa çminonte një ndërtesë administrative, tha zoti Klymenko.

 

 

Një këshilltar i kryebashkiakut të Khersonit tha se ndihmat humanitare dhe furnizimet kishin filluar të mbërrinin nga rajoni fqinj i Mykolaivit.

 

 

Duke folur në televizionin ukrainas, këshilltari Roman Holovnya e përshkroi situatën në qytet si “një katastrofë humanitare”. Ai tha se banorëve të mbetur u mungonte uji, ilaçet dhe ushqimi.

 

 

Megjithë përpjekjet për të rivendosur jetën normale civile, forcat ruse mbeten pranë.

 

 

Shtabi i Përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës tha se rusët po forconin linjat e tyre të betejës në bregun lindor të lumit pasi braktisën kryeqytetin. Rreth 70% e rajonit Kherson mbetet nën kontrollin rus.

Latest Posts

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Mos i humbisni

Tensionet në veri/ Hasani: Serbia i “fryu zjarrit” të konfliktit, palët t’i rikthehen dialogut

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ka rikonfirmuar pozicionimin e Shqipërisë krah Kosovës, lidhur me tensionet e regjistruar së fundmi...

Ikën edhe një gazetare nga ALSAT!

Pas tre gazetarëve që u larguan ditë më parë nga Tv ALSAT, është larguar një gazetare tjetër. Evi Shkopi është gazetarja e katërt që...

Ademi: Opozita shqiptare e udhëhequr nga VMRO bllokoi ligjin për lojërat e fatit

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arber Ademi përmes një press-konferenca hodhi poshte të gjitha pretendimet e opozitës shqiptare mbi ligjin për lojrat e...

Përçahet rëndë Alternativa në Tetovë/ Deputeti Hysni Ismaili: Nuk e njoh degën e zgjedhur mbrëmë, kemi degën dhe organet tjera

Deputeti i Alternativës, Hysni Ismaili është kontaktuar për të marë qëndrimin e tij për mos pjesëmarrje në kuvendin e djeshëm ku u zgjodh kryesia...