Goleadori Admin Abdulla ftohet te përfaqësuesja U15 e Maqedonisë (Video)

Admin Abdulla është një ndër talentët e futbollit në vend, para të cilit është një e ardhme e ndritur. Bëhet fjalë për një futbollistë...

TË FUNDIT

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Rama: Bashkimi bën fuqinë, e ardhmja është kërcënuese, s’kemi pse merremi me të shkuarën

Kryeministri Edi Rama duke folur në një konferencë për shtyp me homologun e tij të Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski u shpreh se e shkuara duhet lënë pas pasi përpara është një e ardhme kërcënuese, të cilës i duhet bërë ballë. Ndërsa Kovaçevski u shpreh se më përpara nuk mendohej të kishte një miqësi mes vendeve në Ballkan ndërsa sot u deshmua krejt e kundërta. Ai tha se popujt mes njëri-tjetrit janë vëllezër dhe sipas tij është politika ajo që i ka ndarë.

Pyetja: Me cilat projekte do aplikoni dhe cili është qëndrimi juaj për Serbinë dhe për Kosovën?

Rama: Dëshmua se përmes një bashkëpunimi të përbashkët mund të tejkalohen. Nuk ishte konfirmim më të madh se kur në vende kishte ndalim për eksportim, kur Serbia ngriti atë të prodhimit, kurse ne lejuam që të eksportohej vaji për Serbinë. Ishte një thirrje telefonike nga unë.

Kovaçevski: Deri para 30 vitesh në këtë rajon, nuk ishte ajo e miqësisë siç e kemi sot, kur shkojmë në Bruksel dhe themi rëndësinë e korridorir 8 e më tutje, atëherë të gfjithë do kuoptojnë se cfarë rëndësie ka. Me vjen mirë ajo që u firmos në Berlin. Nga Serbia, atje nuk ka kufinj. Ato që kanë mbetur janë kufinjtë në Ballkan, mes Maqedonisë dhe Kosovës. Nuk kemi nevojë për kufinj, e dëshmuam me Ramën, nuk kemi nevojë, pasi këto popuj janë vëllezër që politika i ka bërë që të mos jetojnë mirë mes vetes.

Rama: Nuk dua të përsëris atë që u tha. Dua të shtoj lidhur me energjinë e kemi vendosur kokëfortësisht që të mos e prekim çmimin për familjarët dhe biznesin e vogël. Kjo ka një kosto të lartë por jemi të vendosur që ta përballojmë këtë kosto. Duke mos lejuar që kjo armë e krijuar nga Putin, të stresojë qytetarët e të jetë e neutralizuar. Kemi një sërë partneritetesh. Çdo ditë e më shumë bashkimi bën fuqi. E ardhmja është kërcënuese nëse nuk jemi të përgatitur për të. Kemi hyrë në një rrezik global dhe kjo përballohet duke krijuar sa më shumë sinergji.

Latest Posts

FC Shkupi kryeson tabelën me 18 pikë, derbi i Pollogut përfundoi me barazim

Katër fitore të skuadrave  vendase dhe dy barazime  me 14  gola  të shënuar  dhe një kartonë të kuq është epilogu u  ndeshjeve të javës...

Ukraina: Sulm masiv nga armiku, rrëzuam 16 dronë rusë

Forcat ajrore të Ukrainës njoftuan se kishin rrëzuar 16 nga rreth 30 dronë rusë gjatë natës në rajonin Cherkasy.   “Gjatë natës, armiku sulmoi masivisht me...

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Mos i humbisni

Fillon zbatimi i projektit për pagesë elektronike të taksës rrugore në Korridorin 8

Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore njofton se nga e hëna (2.10.2023), do të fillojnë punët ndërtimore dhe të instalimit në stacionin pagesor në Gllumovë. Gjatë...

Besimi për Bloomberg Adria: Presim interes më të madh nga bankat dhe institucionet për fletobligacionin e gjelbër, për qytetarët fletobligacion i ri në muajin...

Ankandi për fletobligacionin e gjelbër, për të cilin këtë javë u publikua prospekti, do të mbahet më 3 tetor, ditën e martë, me ç’rast...

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...