Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Presidenca Çeke për ngërçin e ri për vizat: Shpresojmë që shpejt të arrijmë marrëveshje


Ngërçi i ri për vizat, Presidenca Çeke: Shpresojmë që shpejt të arrijmë marrëveshje.

Presidenca Çeke e Këshillit të Bashkimit Evropian shpreson në arritjen e një marrëveshjeje për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Për Klankosova nga ky institucion kanë deklaruar se për këtë proces janë akoma disa çështje që duhen zgjidhur.

Ndërkohë, sot ka përfunduar afati për dërgimin e vërejtjeve të shteteve anëtare rreth propozimit të Republikës Çeke për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Por thuhet se dy shtete e kanë penguar që kjo të procedohet tutje. Prej këtyre shteteve, Spanja kishte paraqitur vërejtje, teksa disa shtete tjera kërkuan më shumë sqarime.

“Nuk mund të flas për shtete të veçanta anëtare pasi ne ende vazhdojmë me negociatat. Ka ende disa çështje që duhen zgjidhur. Gjithsesi shpresojmë që së shpejti të arrijmë një marrëveshje”, është deklarata e Presidencës Çeke për Klankosova kur është pyetur në lidhje me ngërçin e ri në raport me liberalizimin e vizave për Kosovën.

Kujtojmë se Presidenca Çeke e BE-së ka propozuar që liberalizimi të lidhej me funksionalizimin e sistemit të udhëtimit ETIAS, siç kërkoi Franca, por njëherësh të caktohej edhe data e fuqizimit të vendimit: “jo më vonë se 1 dhjetori i vitit 2023”.

Latest Posts

Kasami nuk e bënë hesap Alternativën dhe Gashin…

Në intervistën e realizuar nga Radio Evropa e Lirë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami ka përmendur të gjitha tentativat e tij për...

Vetëm 13 vjeç, shqiptarja shpallet kampione e shahut për Europën

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.   Lajmi u bë...

Serwer ngre shqetësimin e ndikimit rus në Ballkan dhe përmend pasojat, nëse vendet nuk i bien mendjes drejt anëtarësimit në BE

 “Serbia, ashtu si Rusia, e sheh Perëndimin si të ndarë dhe të dobët. Beogradi mund të tërhiqet përkohësisht në Kosovë për të mos provokuar...

Mos i humbisni

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Pasi analizoi fotografitë dhe listën e armatimit të konfiskuar nga Policia e Kosovës – pas sulmit që la një polic të vrarë në pjesën...

Ukraina: Rrëzuam 30 dronë rusë

Forca Ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar 30 prej 40 dronëve iranianë, Shahed, me të cilët Rusia e sulmoi gjatë natës në rajonet...

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...