Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Republikanët marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, Demokratët e mbajnë Senatin

Partia Republikane ka marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA – duke u rikthyer  pjesërisht në pushtet në Shtetet e Bashkuara.

Më shumë se një javë pas zgjedhjeve afatmesme të administratës aktuale amerikane, republikanët siguruan 218 vende – numri i nevojshëm për të dominuar këtë organ të legjislaturës amerikane, transmeton Gazeta Online Reporteri.net.

Nuk dihet ende se çfarë mazhorance fituan republikanët në dhomën e ulët të Kongresit – pasi votat janë ende duke u numëruar në shtetet kyçe për rezultatin e zgjedhjeve.

Mazhoranca e  Kongresit do t’i lejojë republikanët të ndikojnë në axhendën e presidentit aktual Joe Biden dhe të iniciojnë procese në të cilat ai ose anëtarët e familjes së tij mund të jenë në qendër.

Megjithatë, siç raporton Associated Press, shumica e ngushtë e mundshme republikane do të sfidojë liderët republikanë dhe aftësinë e tyre për të udhëhequr Dhomën e Përfaqësuesve.

Pritet që kryetar i dhomës së ulët të Kongresit Amerikan të jetë Kevin McCarthy – pavarësisht faktit se, për momentin, mbështetja e disa prej republikanëve më konservatorë është e pasigurt.

“Amerikanët janë gati për një drejtim të ri dhe republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve janë gati të arrijnë rezultate”, shkroi McCarthy pas shpalljes së suksesit të republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve.

Në një intervistë për CNN, dy ditë përpara zgjedhjeve afatmesme, McCarthy përshkroi planet e tij për pushtet, që përfshinin trajtimin e inflacionit, rritjen e krimit dhe sigurinë kufitare.

Latest Posts

Identifikohen viktimat e aksidentit në Itali/ Vajza e sapomartuar dhe shtatzënë ndërron jetë, bashkëshorti plagoset rëndë

Autoritetet italiane kanë identifikuar 21 viktimat  e  tragjedisë së aksidentimit të autobusit në Mestre.   Bëhet fjalë për 9 ukrainas, 4 rumunë, 3 gjermanë, një kroat, dy portugez, një...

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Mos i humbisni

Ministri Shaqiri mirëpriti në takim Klubin për lexim të librave Naim Frashëri nga SHFK “Naim Frashëri” në Studeniçan

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka mirëpritur sot në takim nxënësit e Klubit për leximin e librave “Naim Frashëri” që funksionin nën...

Balla përshëndet operacionin e Policisë ku u godit një rast i tregëtimit i ushqimeve të skaduara, brenda një shkolle në Konispol

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përshëndeti operacionin e sotëm në jug të vendit, ku u godit një rast i tregëtimit të produkteve ushqimore...

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...