Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sot nis botërori i Katarit/ Kampionati, sfidë për Mesin dhe Ronaldon. Mungojnë shumë yje

Nga kjo e dielë nis eventi më i rëndësishëm futbollistik: edicioni i 22 i Kampionatit Botëror.

 

 

Si asnjëherë më parë ai do të luhet në dimër, në Katar, në një vend ku temperaturat janë të larta. Ky botëror  konsiderohet më i shtrenjti në histori, pasi janë shpenzuar  më shumë se 220 miliardë dollar për stadiumet moderne të ndërtuara posaçërisht për këtë event. Për më tepër disa nga ndeshjet do të luhen edhe në orët e paradites.  Nga ana tjetër, në këtë kompeticion, autoritetet për herë të parë kanë vendosur që të ndalojë përdorimin e alkoolit.

 

 

 

Gara e botërorit zbret në fushë Leo Mesin dhe Kristiano Ronaldon, dy prej yjeve që kanë fituar gjithçka deri më tani, me përjashtim të Kupës së Botës. Po ashtu, takimet janë sfidë për talentet si Kilian Mbappe e shumë tjerë.

 

 

 

Në këtë kompeticion do të mungojë Italia ,katër herë kampione  bote si dhe shumë yje të futbollit si Mane, Pogba, Reus, Kante, etj apo dhe Ramos, që nuk u grumbullua nga Spanja. Një nga lajmet më të trishta është dhe humbja e botërorit për yllin e Real Madritit, Karim Benzema, i cili ka pësuar një çarje në kofshën e majtë dhe e ka të pamundur të luajë për gjelat.

 

 

 

Një vend si Katari me më pak se 3 milionë banor do të presë më shumë se 1.2 milionë vizitorë ,e për këtë arsye autoritetet e sigurisë kanë rritur masat e sigurisë, me forca nga Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Turqia, Koreja e Jugut, Franca, Italia dhe Pakistani.

 

 

 

Ceremonia hapëse do të jetë në orën 15.40, ndërsa ndeshja e parë do të luhet në orën 17.00 mes Katarit dhe Ekuadorit.

 

Ky kompeticion e ka kulmin në 18 dhjetorë kur do të shpallet fituesi, i cili sipas  FIFA-as do të marrë 40 milionë euro, ndërkohë që vendi i dytë do të fitojë 29 milionë euro, ndërsa i treti  26 milionë euro.

 

 

 

Latest Posts

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...

Fredi Beleri, antishqiptar?! Berisha e mbron: Kam prova, Rama i ngriti kurth

Ish-kryeministri, Sali Berisha deklaron se burgosja e kryebashkiakut të zgjedhur, Fredi Beleri, është politik. Për emisionin “Quo Vadis”, Berisha thekson se arrestimi i...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Ndihem shumë krenar që ka rënë për atdhe, kjo është tokë shqiptare

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Mos i humbisni

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Prej sot fillon pagesa e pensioneve me rritje prej 5.3%. Më së shumti do të marrin përfituesit e pensionit më të lartë, rreth 3700 denarë...

Njihen pensionet me Zvicrën, ja sa shqiptarë  përfitojnë

Kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, zbardh marrëveshjen e qeverisë me shtetin zvicerian për pensionet. Ai shprehet se ndonëse kjo marrëveshje...

Zjarr në një lokal nate në Spanjë, regjistrohen të paktën 11 viktima

Të paktën 11 persona kanë vdekur nga një zjarr i madh që shpërtheu në një lokal nate në juglindje të Spanjës.   Flakët nisën në...